Dr Marcin Zaborowski o relacjach polsko-amerykańskich: złoty okres. Współpraca jest niezwykle dynamiczna
- To jest bardzo rzadka sytuacja, że prezydent Stanów Zjednoczonych przyjeżdża do Polski dwa razy w ciągu jednej kadencji. Tego nigdy wcześniej nie było - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zaborowski, politolog z Uczelni Łazarskiego i Visegrad Insight. Do tematu odniósł się również prof. Waldemar Żurawski vel Grajewski.
2019-08-23, 12:52
Posłuchaj
Już 31 sierpnia do Polski przyjedzie Donald Trump. Prezydent Stanów zjednoczonych ma wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Bardziej szczegółowy plan tej wizyty nie jest jeszcze jednak znany, ponieważ dyplomatyczne delegacje dopiero nad nim pracują. Szymon Szynkowski vel Sęk mówił w radiowej Trójce, że podczas wizyty prezydenta USA powinny być kontynuowane rozmowy z czerwca z Waszyngtonu, w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. "Tamte rozmowy i tamte spotkania były niezwykle efektywne. Myślę, że jest naturalne, iż jednym z tematów wiodących tej wizyty będzie obronność" - zaznaczył wiceminister MSZ.
Powiązany Artykuł
Wiceszef MSZ: obecność wojsk USA będzie wzmacniana
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Z. Lewicki: wizyta Trumpa może dać Polsce ogromne benefity
Dr Marcin Zaborowski podkreślił, że "bilateralna współpraca polsko-amerykańska ma swój złoty okres i jest ona nadzwyczajnie dynamiczna". - Wizyta Donalda Trumpa w naszym kraju może być jednak skrócona. Obowiązki prezydenta USA są tak ogromne, że na pewno skorzysta on z okazji, by pokazać się w domu trochę wcześniej. Spędzenie trzech dni w Polsce byłoby miłe, ale trochę mało praktyczne - stwierdził politolog. Gość PR24 ocenił również, że cała Europa Środkowo-Wschodnia jest uzależniona od Stanów Zjednoczonych. - Kraje regionu współpracują jednak z USA w różnym stopniu nasilenia - dodał.
"Polska kluczem do regionu"
Prof. Waldemar Żurawski vel Grajewski zauważył zaś, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce jest sygnałem o polityczno-militarnej inwestycji Stanów Zjednoczonych w nasz region. - Filarem tego bezpieczeństwa ma być współpraca z Polską, czyli sojusznikiem, który wypełnia zobowiązania NATO dotyczące finansowania armii - powiedział. Gość PR24 ocenił, że Polska może być kluczem Stanów Zjednoczonych do regionu Europy Środkowo-Wschodniej. - Wpisuje się to w szerszy amerykański projekt, który wynika z demokratycznego charakteru ich państwa - komentował ekspert.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Szef MSZ spotkał się z Mikiem Pompeo w USA. Rozmowa o wizycie Trumpa w Polsce
W czerwcu w Waszyngtonie prezydenci Polski i USA podpisali deklarację o wzmocnionej współpracy w dziedzinie obronności. Nie ma jeszcze decyzji jakiego rodzaju siły amerykańskie i gdzie na terenie Polski będą stacjonowały. Deklaracja zakłada zwiększenie liczby amerykańskiego personelu wojskowego o 1000 osób.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadziła Magdalena Złotnicka.
REKLAMA
Polskie Radio 24/jp
------------------------------------
Data emisji: 23.08.2019
Godzina emisji: 9.33, 11.09
REKLAMA
REKLAMA