X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jacek Zaleśny o liście b. ambasadorów: żaden rasowy dyplomata tak nie postępuje

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 13:26
- Nie zdarza się na świecie, by ambasador wypowiadał słowa obniżające rangę kraju, który reprezentuje - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. List byłych polskich dyplomatów do amerykańskiego prezydenta skomentował również Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • 28.08.19 Prof. Jacek Zaleśny (UW) o liście b. ambasadorów do Donalda Trumpa
  • 28.08.19 Artur Wróblewski o inicjatywie byłych polskich ambasadorów
Prof. Jacek Zaleśny
Prof. Jacek ZaleśnyFoto: PR24

We wtorek 23 byłych ambasadorów Polski, m.in.: Ryszard Schnepf, Iwo Byczewski, Piotr Nowina-Konopka, Jerzy Maria Nowak czy Andrzej Krawczyk, zrzeszonych w Konferencji Ambasadorów RP skierowało do prezydenta USA Donalda Trumpa list otwarty, w którym podkreślono, że przybywa on do kraju, który nie jest praworządny. "Pana mocny głos wzywający do tolerancji i wzajemnego poszanowania, a także przestrzegania postanowień konstytucji i innych praw, może mieć znaczenie historyczne" - napisali byli ambasadorzy.

"Niemądra deklaracja"

Prof. Jacek Zaleśny ocenił, że byli ambasadorowie popełnili błąd pisząc list do Donalda Trumpa. - Jest to niemądra deklaracja. Ambasador nawet w stanie spoczynku jest wciąż przedstawicielem danego państwa i powinien on o tym pamiętać - powiedział. Politolog podkreślił również, że ta sytuacja jest precedensem na skalę światową. - To jest coś czego nie ma w doświadczeniach dyplomatycznych. Żaden rasowy dyplomata tak nie postępuje. Nie zdarza się, by ambasador budował negatywny przekaz dotyczący państwa, które reprezentuje - zaznaczył.

Czytaj więcej
Gowin Jarosław.jpg
Jarosław Gowin o liście byłych ambasadorów: hańba i brak honoru

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Ambasadorzy RP napisali list do D. Trumpa. "Polska nie jest praworządna"

Gość PR24 stwierdził także, że wybór Donalda Trumpa na odbiorcę tego listu nie był zbyt trafny. - Skoro na gruncie amerykańskim dla Donalda Trumpa kwestia praworządności i demokratyczności jest mało interesująca, to tym bardziej nie będzie go to obchodziło w innych państwach. Dyplomata, który tego nie wie w złym świetle stawia sam siebie - komentował prof. Jacek Zaleśny.

"Nie pisze się paszkwili na swój kraj"

Artur Wróblewski podkreślił zaś, że list byłych ambasadorów jest odstępstwem od dobrych praktyk, które panują w krajach demokratycznych. - To ewenement na skalę europejską, kiedy grupa byłych dyplomatów wylewa swoje żale na arenie międzynarodowej. Nie pisze się paszkwili szczególnie wtedy, gdy jest się byłym ambasadorem - zaznaczył ekspert. Amerykanista ocenił również, że ten list stanowi realne zagrożenie dla wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. - Nie przyszłoby mi do głowy robić kampanię przeciwko rządowi w Polsce, skoro ludzie go wybrali - dodał.

Czytaj więcej
facebook Joachim Brudziński 1200.jpg
J. Brudziński o liście b. ambasadorów: nie cofną się przed niczym

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Washington Post" apeluje do D. Trumpa, żeby nie przyjeżdżał do Polski

Gość audycji stwierdził, że byli ambasadorowie mają osobisty uraz do polskiego rządu. - Ci ludzie nie mogą pogodzić się z porażką, więc wylewają żale. Jest to towarzystwo o charakterze "sitwowym". Byli na placówkach i w MSZ, żyli wygodnie, cieszyli się z przywilejów, lecz ich "polish dream" się skończył. Wymiana elit intelektualnych jest bowiem niezbędna dla każdego państwa - powiedział Artur Wróblewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 11.33, 12.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W. Waszczykowski: D. Trump może ogłosić początek procesu znoszenia wiz

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 07:40
- Z wizyty prezydenta USA w naszym kraju wyniknąć może dalsze zacieśnienie współpracy polsko-amerykańskiej w wielu konkretnych dziedzinach – chodzi o bezpieczeństwo, relacje gospodarcze, technologie – mówił w Jedynce Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, eurodeputowany, obecnie przewodniczący komisji ds. zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń