Polska historia w światowej prasie. "Czekałem na taką akcję 30 lat"
- Czekałem na tego typu akcję 30 lat – żeby głos Polski mógł wybrzmieć. Zrobiliśmy ten projekt z największymi światowymi redakcjami. Rocznica wybuchu II wojny światowej jest bardzo dobrą okolicznością do tego, żeby usłyszano głos Polski – powiedział w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz o projekcie "Opowiadamy Polskę światu. 1939 – 2019".
2019-08-31, 14:00
Posłuchaj
Polska Fundacja Narodowa we współpracy z Instytutem Nowych Mediów wystartowała z akcją "Opowiadamy Polskę", w ramach której w weekendowych wydaniach najważniejszych gazet świata (m.in. "Le Figaro", "L’Opinion", "Die Welt", "Washington Post", "Chicago Tribune", "Sunday Express", "Le Soir" i "El Pais".) ukażą się okładki tych tytułów z 1 września 1939 roku, obwieszczające światu, że Niemcy zaatakowały Polskę.
Gość PR24 wskazał na potrzebę opowiadania swojej własnej historii przez nasze państwo. - W każdą kolejną rocznicę Niemcy opowiadają swoją własną historię, wybielając się; pokazując, że wszyscy Niemcy byli za Stauffenbergiem, a tylko niektórzy, nie wiadomo skąd, byli za Austriakiem Hitlerem, który tak naprawdę nie jest Niemcem i to nie jest ich problem – powiedział Eryk Mistewicz.
- Rosjanie z kolei opowiadają, że byli zwycięzcą tej wojny. Włosi unikają tematu. Kolejne państwa, również z Europy centralnej, czasami również unikają tematu, który jest dla nich wstydliwy. Ten wstyd czasami widzieliśmy w oczach zachodnich dziennikarzy, z którymi współpracowaliśmy. Oni mówią, że nie znali historii rotmistrza Pileckiego, nie wiedzieli czym dla nas jest Katyń i dlaczego to słowo budzi tak wielkie emocje – dodał gość PR24.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Rozmawiał Karol Darmoros.
Polskie Radio 24
------------------------
Data emisji: 31.08.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 11.35
Polecane
REKLAMA