more_horiz

Marek Zagórski o sieci 5G: to wyzwanie, ale też szansa dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:30
- Istnieje potrzeba bardzo ścisłej współpracy w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wskazał, że rozwój tej technologii w Polsce to "wyzwanie", ale również "szansa".
Audio
  • 10.09.2019 Minister cyfryzacji: sieć 5G to zupełnie nowy wymiar transmisji danych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe prawo, zwane "megaustawą" ma m.in. ułatwić i przyspieszyć prowadzenie procesu inwestycyjno-budowlanego o istotnym znaczeniu dla rozwoju nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych.

>>>[JEDYNKA] Minister cyfryzacji o 5G: technologia do zarządzania całymi miastami

Marek Zagórski nazwał ustawę "niezbędnym krokiem", ponieważ infrastruktura jest "najważniejszym elementem" do tego, aby uzyskać pożądany stopień informatyzacji kraju. - Musimy mieć zbudowaną dobrą sieć transmisyjną. Zarówno światłowodową, jaki i sieci mobilne po to, żeby można było w pełni korzystać z rozwiązań cyfrowych - wskazał.

Minister o 5G

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence podpisał razem z premierem Mateuszem Morawieckim podpisał deklarację w sprawie bezpieczeństwa budowy sieci 5G.

- Musimy patrzeć w przyszłość i przygotowywać się do tego wyzwania - podkreślił minister cyfryzacji. - Wyzwania, ale i szansy - podkreślił.

deklaracja-1200-pap.jpg
Bezpieczeństwo sieci 5G. Premier i wiceprezydent USA podpisali deklarację

Jak powiedział Marek Zagórski związana z siecią 5G wynika z tego, że dotyczy "zupełnie nowego wymiaru transmisji danych". - Sieć 5G to między innymi sieć, która ma bardzo niskie opóźnienia, jeżeli chodzi o przesył danych, bardzo dużą stabilnością przesyłu danych i pozwala na przesył w bardzo dużej ilości z bardzo dużą prędkością - wskazał.

5G a bezpieczeństwo

Gość PR24 wskazał, że podpisane z USA porozumienie oznacza, że "istnieje potrzeba bardzo ścisłej współpracy w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G". Dodał, że skoro ta technologia "jest ważna, to te kryteria i standardy bezpieczeństwa muszą być dużo wyższe niż w odniesieniu do obecnie funkcjonujących sieci telekomunikacyjnych".

- Z tego powodu chcemy bardzo uważnie przyglądać się dostawcom sprzętu do sieci. Patrzeć na kwestie technologiczne, ale także szerzej: na cały kontekst funkcjonowania danych firm, wiedzieć, kto jest ich właścicielem - powiedział minister Marek Zagórski na antenie Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/msze, PAP, IAR

------------------------------------

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 14.09

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem