Marek Formela: zdrowie stało się przedmiotem obrotu na wolnym rynku
- Szpitale obrosły w architekturę wynikającą z kodeksu handlowego. Mają dobrze opłacanych managerów, a na samym końcu jest pacjent, który umiera na korytarzu - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Formela (Gazeta Gdańska).
2019-10-02, 15:00
Posłuchaj
Pomorskie szpitale powiatowe działające w ramach sieci szpitali otrzymają w tym roku dodatkowe 13 mln zł. Kierujący szpitalami wojewódzkimi z Pomorza, proszą ministra zdrowia o dodatkowe finansowanie.
- Szpitale powiatowe dostały finansowanie i bardzo się z tego cieszymy, ale uważamy, że my tak samo zasługujemy na to dofinansowanie, ponieważ wykonujemy te same procedury. Tak samo podstawą finansowania dla tych procedur jest ryczałt. Chcemy tak samo zwiększenia ryczałtu, jak szpitale powiatowe" – powiedziała wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Anetta Barna-Feszak. - Mamy duże koszty, mamy straty, a obsługujemy bardzo duże populacje. (…) To jest odpowiedzialność, która na nas ciąży. Zadłużony szpital, czy szpital z problemami finansowymi nigdy nie będzie bezpieczny również dla pacjentów, którzy się w nim leczą – przekonywała zaś Jolanta Sobierajska-Grenda.
[POSŁUCHAJ W PR24] M. Rudnicki: polska służba zdrowia może być bardziej wyrównana dla obywateli
Krytycznie to, co dzieje się w służbie zdrowia, ocenił w PR24 trójmiejski publicysta Marek Formela. - Dziś najważniejszy jest bilans, a nie wyniki leczenia. Szpitale obrosły w architekturę wynikającą z kodeksu handlowego, mają dobrze opłacanych managerów. A na samym końcu jest pacjent, który umiera na korytarzu - przekonywał.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jacek Łęski (TVP): prywatyzacja służby zdrowia to droga donikąd
Zdrowie jako dobro publiczne
Publicysta przypomniał, że według WHO zdrowie jest dobrem publicznym wyższego rzędu. Jego zdaniem, za czasów rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz sprowadzono zdrowie do poziomu towaru, którym można handlować. - Zdrowie stało się przedmiotem obrotu na wolnym rynku. Ten system traci z pola widzenia pacjenta - powiedział Marek Formela. - Ustawa o komercjalizacji służby zdrowia zamordowała poziom empatii między pracownikami służby zdrowia, a chorym człowiekiem, który szuka pomocy. Ta ustawa zdewastowała relacje między płatnikiem, pacjentem, a lekarzem. Uczyniła ze zdrowia towar - dodał.
W audycji także o tym, że wielu samorządowcom udało się odwrócić uwagę obywateli od wielu ważnych tematów i skanalizować społeczne zainteresowanie na poziomie budżetu obywatelskiego.
***
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Antoni Trzmiel
Polskie Radio 24/IAR/PAP/tb
------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 02.10.2019
Godzina emisji: 14.09
REKLAMA