Maciej Dujka: polskie sądy muszą stosować interpretację prawa określoną przez TSUE
- Nie ma przepisu, który oznaczałby, że polskie sądy są związane wyrokiem TSUE. Związany nim będzie jedynie warszawski sąd okręgowy w sprawie państwa Dziubaków - stwierdził mec. Maciej Dujka, radca prawny. - Nie oznacza to jednak, że sądy nie będą stosowały się do tego orzeczenia. Sądy polskie muszą stosować interpretację prawa określoną przez TSUE - dodał.
2019-10-04, 11:48
Posłuchaj
Prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Trybunał stwierdził w wyroku, że "w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego".
Ocena należy do polskich sądów
Gość PR24 omówił, czego dotyczył wyrok TSUE dot. frankowiczów. - Pytanie dotyczyło przewalutowania kredytu – czyli spłacania go w polskich złotych. Trybunał Sprawiedliwości wskazał, że przepisy UE nie stoją na przeszkodzie, żeby taką umowę unieważnić, ale sądy krajowe muszą oceniać, czy utrzymanie takiej umowy w mocy jest zgodne z przepisami prawa polskiego - wyjaśnił mec. Maciej Dujka. - W prawie polskim, w mojej ocenie, nie ma takich przepisów, które zabraniałyby utrzymania takiej umowy w mocy - dodał.
<<CZYTAJ TAKŻE>>Barbara Piwnik: orzeczenie TSUE ws. frankowiczów może skłonić banki do negocjacji
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu": większość umów "frankowych" niezgodna z prawem
Więcej w nagraniu.
Rozmawiała Magdalena Złotnicka
Data emisji: 04.10.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 10.33
Polskie Radio 24/ IAR/tb
Polecane
REKLAMA