Prof. Michał Kleiber: brexit dowodem na nieudolność polityków

2019-10-09, 15:48

Prof. Michał Kleiber: brexit dowodem na nieudolność polityków
Prof. Michał Kleiber. Foto: PR24

Rozmowy miedzy Londynem a Brukselą zostały przerwane. Źródła obu stron potwierdzają, że dalsze negocjacje nie są już planowane - donosi The Guardian. Negocjacje brexitowe komentował w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber (były prezes Polskiej Akademii Nauk).

Posłuchaj

09.10.2019 "Gość PR24": prof. Michał Kleiber, b. szef PAN
+
Dodaj do playlisty

Do oficjalnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE zostały 22 dni. W ostatnim czasie negocjacje brexitowe wznawiane były codziennie odkąd premier i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkali się na lunchu w Luksemburgu w połowie września.

Krytyka UE często zasadna

Unia straciła cierpliwość, kiedy rząd brytyjski zażądał intensywnych negocjacji w sprawie propozycji Borisa Johnsona. Premier Zjednoczonego Królestwa w poprzednią środę przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, który jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z Unią odnośnie warunków brexitu.

Zgodnie z nimi, po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego, Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Wielkiej Brytanii z unii celnej UE, jednak pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Brexit "bez żadnego ale". Johnson rozmawiał z premierem Irlandii

Michał Kleiber podkreślał dużą nieudolność brytyjskich polityków. - Nie widzę wśród nich kandydata do Nobla - stwierdził. Równie surowo potraktował polityków europejskich. - Wielka Brytania była trudnym członkiem Unii Europejskiej, to wynika z ich wyspiarskiego charakteru. W wielu aspektach ich krytyka była jednak zasadna. Teraz politycy ponoszą za to odpowiedzialność - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

------------------------------------

Data emisji: 09.10.2019

Godzina emisji: 15.09


Polecane

Wróć do strony głównej