X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prof. Jacek Zaleśny: PO nie była w stanie wypracować przekazu, który by ją wzmocnił

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 12:17
- Liczby nie kłamią, a dla niektórych są bezwzględne. Partia rządząca wzmocniła przewagę w stosunku do pozostałych, z kolei Koalicja Obywatelska nie miała pomysłu na tę kampanię. Nie była w stanie wypracować przekazu, który by ją wzmocnił - powiedział w Polskim Radiu prof. Jacek Zaleśny, politolog z UW. Gościem audycji był również inny politolog z UW, prof. Rafał Chwedoruk.
Audio
  • 10.10.2019 Prof. Jacek Zaleśny ocenia kończącą się kampanię wyborczą
  • Prof. Rafał Chwedoruk o dobiegającej końca kampanii wyborczej
Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna
Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz SchetynaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- To była kampania jak wiele poprzednich. Internet modyfikuje zachowania społeczne i komunikację publiczną, a przez to był dużo bardziej brutalny niż media tradycyjne. To co ostre jest najbardziej widoczne, a zatem aby być widocznym, trzeba zaś być ostrym. Proces spłycenia debaty zależy również od edukacji. Polskie gazety są nawet coraz mniejszego formatu, bo coraz mniej czytamy i chcemy coraz więcej analiz zawierających mniej słów, a więcej obrazu" - twierdzi prof. Jacek Zaleśny.

Brak refleksji

Gość Polskiego Radia 24 wypowiedział się na temat programu politycznego PO. - Ma coraz mniejszą grupę odbiorców, nie wiadomo do kogo jest skierowany i to główna bolączka tej formacji. Raz ten program był bardziej konserwatywny, a raz liberalny, miałby to być taki miks dla wszystkich - uważa profesor.

- Ten program nie jest teraz ukierunkowany na wartości podzielane przez dużą grupę. W przeciwieństwie do PO, PSL chce trafić do mniejszych wspólnot, Lewica ma bardziej progresywny program, a Konfederacja ma wyrazisty program. Nie wiadomo do końca co proponuje PO i nie ma tam refleksji z ostatnich czterech lat bycia w opozycji. Sama formacja wiedziała, że są problemy, ale brakowało refleksji i teraz PO ponosi za to skutki - stwierdził politolog.

neumann 1200 pap.jpg
S. Neumann dopuszcza koalicję z Konfederacją. Później zmienia zdanie

Jak twierdzi prof. Rafał Chwedoruk, opozycja nie doceniła PiS. - Po porażce w poprzednich wyborach palmę pierwszeństwa w opozycji przejęły osoby spoza świata polityki. Słabość partii opozycyjnych sprawiła, że musiały one przyjąć tę pozapolityczną retorykę. To była błędna diagnoza. Zwycięstwo PiS nie było dziełem przypadku i trzeba było je traktować poważnie, a opozycja stała się hermetyczna na wyborców PiS i tych, którzy z nią nie sympatyzują - zauważył.

- Strategiczny problem PO polegał na tym, że utrzymywanie zwolenników w oparciu o antyPiS-owską retorykę nie pozwoli przelicytować PiS, a odejście od antyPiS-owskiej retoryki mogłoby budzić wątpliwości wśród jej elektoratu i to paraliżowało tę partię - dodał.

Przestrzega on jednak przed zbyt wczesnym skreślaniem tej partii. - Zmiana w polskim systemie partyjnym nie podlega na zmianie głównych podmiotów, które dominują w polityce od 2005 r. W przypadku PO należy pamiętać, że bardzo dużo przeszła. Była planowana jako partia władzy, która będzie rządzić przez wiele lat. Gdy utraciła władzę, legła w gruzach cała jej koncepcja. PO musiała wówczas wymyślić się na nowo i to działało. Rozpad Koalicji Europejskiej był natomiast drugą śmiercią PO. Kolejna misja tej partii nie powiodła się i stąd jej niższe notowania. Wynik, jaki osiągnie w tych wyborach, paradoksalnie może być dla niej szansą - prognozuje.

PSL nie ma monopolu na wsi

- PSL był silny na wsi, ale nigdy nie był tam monopolistą. Ta partia źle zdiagnozowała sytuację. Chciała stać się zbyt wielkomiejską partią, zaniedbując swój klasyczny elektorat, który okazał się dosyć podatny na wpływy PiS. Pamiętajmy, że PSL miało wpływy głównie na obszarach byłego zaboru rosyjskiego. Dopiero w ostatniej kampanii PiS na tych obszarach zmajoryzował wyborców. PSL nie był w stanie do końca obronić swojego imperium. Gdyby na czele tej partii stali politycy pokroju Waldemara Pawlaka lub Jarosława Kaczyńskiego, myślę że tej partii łatwiej byłoby obronić część swojego elektoratu - powiedział prof. Chwedoruk. 

PAP Władysław Kosiniak-Kamysz 5 1200.jpg
Władysław Kosiniak-Kamysz o sankcjach wobec Rosji: należy znieść te gospodarcze

Prof. Jacek Zaleśny prognozuje, że PSL wcale będzie miało nadal część wiejskiego zaplecza politycznego. - PSL jest stabilnym komponentem polskiej sceny partyjnej i ma silne umocowanie społeczne w grupach lokalnych. To jest zaplecze PSL: kilkaset gmin, w których mają własnych wójtów i własne samorządy. W PSL działa się z dziada-pradziada. Wspólnota lokalna ma więzi, które są siłą. Duże miasta są rozpolitykowane, ale środowiska wiejskie żyją własnym rytmem relacji sąsiedzkich czy parafialnych. Mniejsze wspólnoty są bardziej stabilne i przewidywalne - zaznaczył.

Silna stabilność

- Biorąc pod uwagę wszystkie sondaże, samodzielne rządy PiS są najbardziej realnym scenariuszem. Ważą się za to losy innych partii i ich liderów. Te wybory są bezprecedensowe, bo uczestniczy w nich tylko 5 komitetów. Tak mało ich jeszcze nie było. Na początku transformacji ustrojowej było nawet kilkanaście klubów i kół. Jesteśmy ewenementem na tle środkowej Europy, gdzie dochodzi do licznych przetasowań. Ta stabilność wzmacnia pozycję Polski w przestrzeni międzynarodowej - przyznał prof. Rafał Chwedoruk.

- PiS opiera swój przekaz na wartościach konserwatywnych i tzw. "państwie dobrobytu". Większość Polaków akceptuje wiele elementów tego modelu, ale jest też całkiem spora mniejszość zamożniejszych beneficjentów, którzy są zadowoleni z tego, co działo się przed rządami PiS. PO być może stanie się w Sejmie jedyną mocną liberalną partią - podsumował.

Co z ciszą wyborczą?

Prof. Jacek Zaleśny wypowiedział się na także na temat postulatu o zniesieniu ciszy wyborczej.Cisza wyborcza jest czymś, co jest różnie regulowane w różnych krajach. Oczywiście ta kwestia jest reliktem w dobie internetu, ale zwróćmy uwagę, że na ulicach przed wyborami obywatele mają "święty spokój". Nikt nie gania ich z ulotkami i plakatami. To element odpoczynku od kampanii wyborczej i w tym aspekcie cisza wyborcza ma znaczenie terapeutyczne - stwierdził. 

Więcej w nagraniach.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/pkr

_____________________

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 10:32

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agaton Koziński: wszystkie sondaże dają PiS samodzielne rządy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:15
- Wszystkie sondaże pokazują, że nawet jeśli pięć partii wejdzie do Sejmu, to i tak Prawo i Sprawiedliwość będzie miało samodzielną większość – powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński z "Polski The Times". O wyborach parlamentarnych dyskutowali także: Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy") i Piotr Gursztyn (TVP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Waldemar Paruch o opozycji: chcą realizować wendettę polityczną

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:25
"Rząd ratunku narodowego", o którym mówił Sławomir Neumann miałby połączyć KO, PSL, Lewicę i Konfederację. Prof. Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych powiedział w "Sygnałach dnia", że spoiwem tych formacji mogłaby być tylko chęć rządzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSWiA: jedyną karą dla esbeków jest przeciętna emerytura

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 11:40
- Jedyną karą dla esbeków jest to, że otrzymują przeciętną emeryturę - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński, komentując postulat PO dot. uchylenia ustawy dezubekizacyjnej. Dzięki zaoszczędzeniu na przywilejach esbeków, mówiąc symbolicznie, możemy wypłacać trzynastą emeryturę - mówił.
rozwiń zwiń