Krzysztof Szubert o cyberbezpieczeństwie: najsłabszym ogniwem jest człowiek

- Trzeba być świadomym tego, co robimy w sieci. To właśnie nasze kompetencje czy zaufanie, którym darzymy usługi w sieci są istotne. Musimy wyrobić sobie "higienę pracy" w świecie cyfrowym – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szubert, członek rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

2019-10-12, 10:59

Krzysztof Szubert o cyberbezpieczeństwie: najsłabszym ogniwem jest człowiek
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

12.10.19 Krzysztof Szubert: ważna jest świadomość użytkowników
+
Dodaj do playlisty

Krzysztof Szubert podkreślał znaczenie edukacji i świadomości niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z nowych technologii. – Należy zwracać uwagę zarówno na tematy związane z cyberbezpieczeństwem starego typu, podszywaniem się pod nasze konta, przejmowanie danych, ale także na stosunkowo nowe zjawisko, dezinformację w sieci czy fakenews-y. To wszystko wpływa na nasze późniejsze decyzje, zakupy i wybory realizowane w sieci – stwierdził.

Powiązany Artykuł

Piotr Naimski IMG_5501.jpg
Sekretarz stanu w KPRM: ataki cyberprzestępców są coraz częstsze

Gość przypominał że bezpieczeństwo w sieci to zarówno kwestia odpowiedniego sprzętu, odpornego na taki, ale przede wszystkim zespół odpowiednich zachowań i ostrożność. - Na urządzeniach, z pomocą których dostajemy się do sieci, czy będą to komputery czy smartfony powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia np. programy antywirusowe. Zawsze jednak najsłabszy ogniwem będzie człowiek. To widać również w programach Unii Europejskiej. Największy obecnie projekt tego segmentu, "Digital Europe" to budowanie kompetencji cyfrowych, świadomości użytkowników – mówił gość.

- Szukając informacji chcemy jak najszybciej do niej dotrzeć. Kiedy odruchowo, bez czytania, klikamy na pojawiające sie na ekranie komunikaty, godzimy się np. na otrzymywanie przesyłek email czy przetwarzanie danych, w tym profilowanie naszych zakupów – zwracał uwagę ekspert.

Jesteśmy wśród 20 krajów najbardziej narażonych na cyberataki. Szczególnie aktywni są u nas hakerzy rosyjscy. To pokłosie konfliktu na Ukrainie - pisze Rzeczpospolita.

REKLAMA

"Za niemal co drugim atakiem hakerskim stoją grupy wspierane przez rządy, którym zależy m.in. na kradzieży wrażliwych danych, istotnych z punktu widzenia geopolitycznego – wynika z najnowszych danych firm Thales i Verint. Obie firmy przeprowadziły szczegółowe badania ataków cybernetycznych na świecie z ostatniego roku. Rezultaty są zaskakujące tym bardziej, że wśród kluczowych celów atakujących znalazła się Polska" - czytamy w dzienniku.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/ka

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 12.10.19

Godzina emisji: 11:35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej