Marzena Szczepkowska: pontyfikat Jana Pawła II jest wielkim zobowiązaniem dla Polaków

- Pontyfikat św. Jana Pawła II zapisał się w historii Polski i świata, a jednocześnie rodzi wielkie zobowiązanie dla nas Polaków. Pytanie na ile dziedzictwo nauczania Jana Pawła II potrafimy zachować i korzystać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marzena Szczepkowska, teolog. Gościem audycji był także ks. Andrzej Majewski z Redakcji Katolickiej.

2019-10-16, 12:23

Marzena Szczepkowska: pontyfikat Jana Pawła II jest wielkim zobowiązaniem dla Polaków
Papież Jan Paweł II. Foto: Shutterstock.com/Alessia Pierdomenico

Posłuchaj

16.10.2019 Marzena Szczepkowska o pontyfikacie i nauczaniu św. Jana Pawła II
+
Dodaj do playlisty

- Batalia cywilizacyjna rozgrywa się dziś wokół rodziny. Nauczanie Jana Pawła II na ten temat było bardzo bogate, on sam chciał być zresztą papieżem rodziny. Zaznaczył ten kierunek już na początku swojego pontyfikatu. Oprócz tego powołał szereg instytucji dedykowanych rodzinie, które miały zająć się nauczaniem na temat bogactwa rodziny i aby te nauczanie było na bieżąco aktualizowane. Jego pontyfikat zapisał się w historii Polski i świata, a jednocześnie rodzi wielkie zobowiązanie dla nas Polaków. Pytanie na ile dziedzictwo nauczania Jana Pawła II potrafimy zachować i korzystać - zaznaczyła Marzena Szczepkowska.

- Bardzo życzylibyśmy sobie, aby depozyt nauczania Jana Pawła II został zachowany. Konfrontacja z cywilizacją śmierci o której mówił, dzisiaj przybiera na sile. Naród jest podzielony, ale przestrzegałabym przed tym, że traktować to,co jest bardzo widoczne w mediach jako dominujące. Jest choćby młodzież, która opiera swoje życie na teologii ciała w nauczaniu papieża Polaka i jest jej coraz więcej. Nawet ostatnie wybory są iskrą nadziei. Zostali wybrani ci, którzy w obronie życia i rodziny prezentują katolicki sposób widzenia - stwierdziła teolog.

Powiązany Artykuł

Jan Paweł II Habemus-1200.jpg
Karol Wojtyła papieżem! 41. rocznica wyboru Polaka

Kwestia ochrony życia

Rozmówczyni wypowiedziała się także na temat ochrony życia poczętego. - Należy uwzględniać konkretne uwarunkowania. Polityka i teologia rządzą się własnymi prawami. Życie jest chronione na różnych płaszczyznach, to nie jest tylko kwestia ustawy. Chcąc chronić życie, chronimy je także przez wsparcie dla rodzin, a jest ono teraz udzielane. Mamy szansę na stworzenie kultury sprzyjającej życiu. Rodziny, które decydują się na większą liczbę dzieci, powinny otrzymywać wsparcie. Kultura jest tutaj kluczowa - uważa.

- Jako katolicy jesteśmy za całościową ochroną życia, ale trzeba to robić roztropnie. Na to też zwracał uwagę Jan Paweł II. Musimy mieć zaufanie do polityków. Rządzący muszą mieć mandat zaufania, aby swobodnie podejmować decyzje. Niewłaściwe było to, że kobiety dokonujące aborcji powinny iść do więzienia. To nie jest myślenie papieskie - zwróciła uwagę.

REKLAMA

Troska o depozyt nauczania

Powiązany Artykuł

PAP Jan Paweł II Karol Wojtyła 1200.jpg
Jacek Moskwa o wyborze Jana Pawła II: kardynałowie nie chcieli zrobić psikusa Związkowi Radzieckiemu

Jak zaznaczyła rozmówczyni, nauczanie Jana Pawła II "wytrzymuje próbę czasu, a jednocześnie staje się coraz bardziej aktualne. W samym Kościele można zrobić jeszcze więcej, aby nauczanie papieża było jeszcze bardziej powszechne. Szwankuje niestety nauczanie w seminariach i na uczelniach. Naród ma prawo mieć pełny dostęp do nauczania papieża Polaka".

- Są środowiska, gdzie świętość Jana Pawła II oddziałuje, a jednocześnie są środowiska, które radykalnie odrzucają jego nauczanie. Jest ono trudne, a w dzisiejszych czasach, kiedy argumenty rewolucji seksualnej są tak przekonująco podawane, może być ono trudne i wymagać odwagi - podsumowała Marzena Szczepkowska.

Nasze "pięć minut"

- To był pontyfikat przełomowy, którego my Polacy nie możemy się wstydzić. To było nasze "pięć minut" w historii Kościoła. Papież Jan Paweł II odważnie rozpoczął dialog ekumeniczny. Po raz pierwszy postawił nogę w synagodze jako papież. Benedykt XVI był pod tym względem bardziej powściągliwy, ale już papież Franciszek zachowuje się podobnie do papieża Polaka - zauważył ks. Andrzej Majewski.

REKLAMA

- Jan Paweł II żył historią i czerpał z niej. Uczestniczyłem w prawie 20 pielgrzymkach papieskich i to, co tkwi we do dziś to to, że nie mamy obecnie takiego ambasadora polskości na świecie. Papież rozsławił Polskę i sprawił, że zaczęła być widoczna na mapach świata. Kiedy został wybrany, wielu Włochów zastanawiało się czy Polska leży w Europie. Jan Paweł II nigdy nie wstydził się tego, że jest Polakiem i często o tym mówił, a ponadto wszędzie spotykał się z Polakami - wyjawił.

- Papież ciągle przypominał o tym, że nie możemy zapomnieć o tym, co jest istotą człowieczeństwa. Można mieć doskonałe warunki zewnętrzne, a być człowiekiem wewnętrznie splątanym i miał pretensje do "Solidarności", że o tym zapomniała - dodał.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiali: Ryszard GromadzkiAntoni Trzmiel

REKLAMA

Polskie Radio 24/pkr

---------------------

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 11.35

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej