more_horiz

Dr Ryszard Żółtaniecki: Władimir Bukowski był niewygodny dla Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:30
- Władimir Bukowski to kolejny z tych wielkich Europejczyków, żyjących w Rosji, a jednocześnie prawdziwych Rosjan, którzy tworzyli pewien rodzaj - nie wiem - nadziei czy iluzji na to, że Rosja będzie stopniowo upodabniać się do demokracji Zachodu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Ryszard Żółtaniecki.
Audio
Prof. dr hab. Ryszard Żółtaniecki
Prof. dr hab. Ryszard ŻółtanieckiFoto: PR24

Rosyjski pisarz i dysydent Władimir Bukowski zmarł w niedzielę w Wielkiej Brytanii, w Cambridge w wieku 76 lat. Od 1976 roku żył na emigracji, wcześniej w Związku Radzieckim był wielokrotnie więziony za organizowanie demonstracji prodemokratycznych i rozpowszechnianie publikacji z drugiego obiegu.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Nie żyje Władimir Bukowski, rosyjski pisarz i dysydent

- To kolejny z tych wielkich Europejczyków, żyjących w Rosji, a jednocześnie prawdziwych Rosjan, którzy tworzyli pewien rodzaj - nie wiem - nadziei czy iluzji na to, że Rosja będzie ulegała stopniowo procesom westernizacji, że będzie się upodabniać do demokracji Zachodu i stanie się miejscem, w którym ludzie żyją bezpiecznie, szczęśliwie i dostatnio - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Żółtaniecki.

"Wpływy rosyjskie nie osłabły"

Jego zdaniem Władimir Bukowski był człowiekiem "bardzo niewygodnym dla Zachodu". - Intelektualiści europejscy, tacy jak choćby Jean-Paul Sartre z dużym opóźnieniem przyjęli do wiadomości istnienie obozów koncentracyjnych. A dla bardzo wielu lewicowych intelektualistów Aleksander Sołżenicyn był wręcz faszystą - podkreślił gość PR24.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Bukowski o śmierci Bieriezowskiego: starają się zagarnąć wszystkich, nawet martwych

- Myślę, że wpływy rosyjskie na Zachodzie tak naprawdę nigdy nie osłabły. Być może czas Jelcyna był okresem, kiedy te wpływy były nieco mniejsze - ze względu na słabość Rosji. Te wpływy są zawsze bardzo znaczące. Tajemnicze jest natomiast to, że Zachód jest tak bardzo zafascynowany Rosją - dodał gość PR24.

***

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24

---------------------------------------

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 14:09

Zobacz więcej na temat: Władimir Bukowski Rosja

Zobacz także

Zobacz także