X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Prof. A. Zybała: od czasów PO trwa regres w życiu publicznym. Odpowiedzialność spada na D. Tuska

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 11:51
- Od kliku lat widzę w życiu publicznym regres. Wydaje mi się, że to się zaczęło za PO. Premier Donald Tusk absolutnie ponosi odpowiedzialność profesjonalną - jako polityk - i odpowiedzialność moralną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybała, ekspert ds. polityki publicznej ze Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
  • 28.11.19 Prof. A. Zybała: od czasów PO trwa regres w życiu publicznym. Odpowiedzialność spada na D. Tuska (PR24)
Donald Tusk
Donald TuskFoto: Shutterstock

Gość Polskiego Radia 24 komentował bieżące wydarzenia polityczne, odnosząc się do sprawy szefa NIK-u, reformy sądownictwa i generalnej kondycji polskiego życia publicznego.

shutterstock_tsue-1200.jpg
J. Liziniewicz: kasta sędziowska charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności

"W ostatnim 30-leciu zabrakło odnowy moralnej"

Profesor Andrzej Zybała zauważył, że wśród polityków od dawna widać poważne braki w "kulturze umysłowej". Są one konsekwencją braku głębokiej odnowy społeczeństwa po 1989 roku. Z kolei ich konsekwencją są nieudolne rządy kolejnych ugrupowań, które prowadzą - jak w poprzednich epokach - do upadku Rzeczypospolitej.

- Nie było procesu sanacji, procesu odbudowy moralnej, głębokiej sanacji. Wydaje mi się, że wchodzimy niestety na tradycyjne ścieżki naszej historii - destrukcji, anarchii, nieradzenia sobie z własnym zachowaniem, słabości charakteru, słabości w kulturze umysłowej - mówił prof. Andrzej Zybała.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jakub Jałowiczor: jednak będziemy mieli opozycję totalną i skarżenie się za granicą

Zwrócono mu uwagę, że ta ocena jest bardzo ostra i zapytano, czy nie dostrzega prób odnowy społeczeństwa. - Oczywiście są próby, chwalebne próby, wiele tych prób jest, ale one często mają miejsce w różnych niszowych środowiskach, na niszową skalę, natomiast w skali publicznej ich nie ma - stwierdził.

Zapytany, czy w życiu publicznym faktycznie takich prób nie dostrzega, przedstawił gorzką diagnozę.

- Od kliku lat widzę w życiu publicznym regres. Wydaje mi się, że to się zaczęło za PO, np. bardzo słabe nominacje na wiele ważnych urzędów, nominacje ludzi, którzy nie mieli potencjału, nie mieli umiejętności. Premier Donald Tusk absolutnie ponosi odpowiedzialność profesjonalną - jako polityk - i odpowiedzialność moralną. Szereg nominacji było fatalnych, niedocenienie państwa, jego struktury, kryteriów profesjonalizmu w działaniu publicznym, niedocenienie służby publicznej, jej poziomu - to się zaczęło za Tuska, chociaż wcześniej też nie było idealnie - stwierdził.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24

______________________

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 10.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karolina Zioło-Pużuk: Donalda Tuska nie ma już w polskiej polityce

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 10:56
- W powszechnym postrzeganiu Donalda Tuska nie ma już w polskiej polityce. Ma rolę człowieka, który raz na jakiś czas przychodzi i coś mówi. Jego powrót do Polski byłby trudny i nie do końca zrozumiały - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Zioło-Pużuk z Centrum Daszyńskiego. Gośćmi "Debaty poranka" byli również Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność" i Jerzy Mosoń z fundacji FIBRE i magazynu "Polish Market".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Anusz: premier stanął po stronie rodziny i tradycyjnych wartości

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:44
- Premier Mateusz Morawiecki bardzo jasno wszedł w dyskusję, jaka przetacza się przez zachodnią Europę, dyskusję dotyczącą wychowania - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. - Rząd będzie się przeciwstawiał eksperymentom dotyczącym wychowania dzieci - dodał. Exposé premiera komentowali także prof. Henryk Domański, prof. Kazimierz Kik oraz prof. Jacek Zaleśny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba: Andrzej Duda pokazał swoją niezależność

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 12:32
- Opozycja już nie jest opozycją totalną. Jest to na rękę obozowi rządzącemu, który gra również na to, aby opozycja nie była zjednoczona. Jeśli będzie II tura wyborów prezydenckich, rozegra się też batalia o to, czy cała opozycja będzie w stanie poprzeć głównego kontrkandydata Andrzeja Dudy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
rozwiń zwiń