Elżbieta Wrotnowska-Gmyz: Reduta zrewolucjonizowała krajowy teatr

- Reduta z miejsca zrewolucjonizowała krajowy teatr. Określana jest mianem największego polskiego laboratorium teatralnego. To wyjątkowe zjawisko, z którego wpływu na nasze postrzeganie misji teatru oraz jej prestiżu nie zdajemy sobie sprawy - podkreśliła teatrolog Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

2019-12-01, 18:30

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz: Reduta zrewolucjonizowała krajowy teatr
Aktorzy Teatru Reduta na scenie. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj

1.12.19 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz: Teatr Reduta to wyjątkowe zjawisko.
+
Dodaj do playlisty

Równo 100 lat temu w salach Teatru Wielkiego powstał Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego. Przy okazji rocznicy odbyła się uroczysta sesja plenarna Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Powiązany Artykuł

dziady 1967 pap 1200.jpg
Premiera "Dziadów". Dejmek wsadza kij w mrowisko

- Rok Reduty, który obchodzimy, a w ostatnich dniach mamy jego apogeum, jest świetną okazją do tego, by odwołać się do historii tego miejsca i wartości, jakie niesie. Można powiedzieć, że Reduta, założona 29 listopada 1919 roku, z miejsca zrewolucjonizowała krajowy teatr. Określana jest mianem największego polskiego laboratorium teatralnego. To wyjątkowe zjawisko, z którego wpływu na nasze postrzeganie misji teatru oraz jej prestiżu nie zdajemy sobie sprawy – podkreśliła Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Jeden z najważniejszych dni dla polskiego teatru

W opinii dyrektor Instytutu Teatralnego, data powstania Teatru Reduta jest drugą co do ważności w kontekście polskiego teatru. - Ustępuje miejsca chyba tylko momentowi, w którym założono Teatr Narodowy - wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Przełomowe objazdy

Częścią życia Reduty były objazdy teatralne, które wpisały się w kulturalny pejzaż  przedwojennej Polski. Ideę tę kontynuuje Instytut Teatralny.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Gardzienice mat promo 1200.jpg
Włodzimierz Staniewski: do Gardzienic wracam jak do matecznika

- Od 12 lat staramy się przemierzać kraj wzorując się na legendarnych objazdach Reduty, które jak piszą historycy teatru w radykalny sposób zmieniły oblicze polskiego teatru, bo w bardzo trudnych warunkach prezentowano wielkie spektakle i widowiska. Tuż po zakończeniu I wojny światowej, w obliczu wielkiego niedostatku, poprzez spektakle starano się w pewien sposób scalać świeżo odrodzoną Rzeczpospolitą - przypomniała Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Więcej informacji o historii Teatru Reduta oraz o najciekawszych wydarzeniach upamiętniających 100. rocznicę jego powstania można znaleźć na stronie www.instytut-teatralny.pl

Audycję prowadziła Magdalena Piejko.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

---------------------------------------

Data emisji: 1.12.2019

Godzina emisji: 18.20          

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej