Prof. Mieczysław Ryba: NATO trapi kryzys wewnętrzny
- Francja, od czasów de Gaulle’a ma tradycję pewnej izolacji od Stanów Zjednoczonych, także w sferze polityki militarnej, miała marzenia tworzenia europejskiej potęgi za pośrednictwem wspólnoty europejskiej. Emmanuel Macron chciałby być nowym Napoleonem Europy, ale do tej roli nie dorasta – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
2019-12-04, 11:35
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Antoni Macierewicz: postawa Turcji ws. NATO to element przetargu
Prof. Mieczysław Ryba odniósł się do niedawnej wypowiedzi prezydenta Francji o "śmierci mózgowej" NATO. - Coraz bardziej widać, że układ niemiecko-francuski stara się wydobywać spod płaszcza amerykańskiego. Amerykanie angażują się w Polskę czy inne państwa Europy Środkowej, ponieważ obawiają się, że może dojść do pewnego porozumienia czy ocieplenia relacji z Rosją – podkreślał.
- Poza daleko posuniętą geopolityką i dekonstrukcją dotychczasowych jej wizji mamy do czynienia z konkretnymi interesami militarnym i finansowymi. Jeśli Donald Trump raz za razem mówi o potrzebie utrzymania przez kraje sojuszu 2 proc. wydatków na zbrojenia, to w domyśle ma zakup adekwatnego dla potrzeb NATO uzbrojenia amerykańskiego. Natomiast Francuzi, mający problemy gospodarcze, myślą o produktach francuskich jak Caracale. Pamiętamy niezwykle ostry spór na tym tle nabudowany – przypominał gość.
Problemy Sojuszu Północnoatlantyckiego
REKLAMA
Zdaniem eksperta Sojusz Północnoatlantycki boryka się z istotnymi problemami. - Wypowiedź Macrona czy zachowanie Turcji w perspektywie planów dotyczących Europy Centralnej, składa się na mapę kryzysu wewnętrznego NATO i nie jest to kryzys bagatelny – podsumował.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że nie może obiecać, iż spór z Turcją odnośnie zobowiązań do obrony Polski i krajów bałtyckich uda się rozwiązać w czasie spotkania przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie.
Ankara odmówiła poparcia planu obrony NATO dla krajów bałtyckich i Polski, dopóki nie uzyska większego wsparcia w walce z milicją YPG, którą uważa za organizację terrorystyczną z powodu jej powiązań z separatystyczną i zdelegalizowaną w Turcji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK).
Więcej w nagraniach.
REKLAMA
Rozmawiał Michał Rachoń.
PR24/ka
____________________
Data emisji: 04.12.2019
Godzina emisji: 9.33
REKLAMA
REKLAMA