X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bartłomiej Biskup: niektórzy sędziowie mylą niezależność z niezawisłością

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 12:22
- Niektórzy sędziowie źle rozumieją zasadę niezawisłości sędziowskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. O sądownictwie mówił też Marek Domagalski z "Rzeczpospolitej", a gościem "Tematu dnia" był też dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Audio
  • [6.12.19] dr Bartłomiej Biskup: niektórzy sędziowie mylą niezawisłość z niezależnością (Polskie Radio 24)
  • [6.12.19] dr Tomasz Słupik: nie lekceważyłbym kandydatury Szymona Hołowni na prezydenta (Polskie Radio 24)
  • [6.12.19] Marek Domagalski gościem Antoniego Trzmiela w Polskim Radiu 24 ("Temat dnia")
Gmach Sądu Najwyższego
Gmach Sądu NajwyższegoFoto: kolbet/ Shutterstock

Dr Bartłomiej Biskup komentował w Polskim Radiu 24 wyrok TSUE dotyczący polskiego sądownictwa, oraz decyzję Sądu Najwyższego odnoszącą się do Izby Dyscyplinarnej tegoż sądu.

Michał Woś Trójka 1200.jpg
Michał Woś o orzeczeniu Sądu Najwyższego: jest wbrew konstytucji

Interpretatywne wyroki

W jego ocenie, wyroki zarówno TSUE, jak i Sądu Najwyższego są interpretatywne. - Zostało wyraźnie powiedziane, że to orzeczenie (SN - przyp. red.) powinno być stosowane przez inne sądy. To jest wątpliwe. W Polsce nie ma prawa casusowego - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Biskup.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Przewodniczący KRS: orzeczenie SN wykonano wiele miesięcy temu

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, spór o sądownictwo stał się sporem prawno-politycznym. - Niektórzy interpretują prawo tak, jak im wygodnie. Przed zmianami w wymiarze sprawiedliwości niektórzy - w tym ja - mówili, że jest to jedyny niezreformowany po 1989 roku obszar Polskiego systemu - zaznaczył politolog.

Niezawisłość a niezależność

Podkreślił, że "sędziowie to jedyna władza niepodlegająca ocenie społecznej". - Dlatego musi zachować jeszcze wyższe - najwyższe - standardy - wskazał.

Zauważył, że "sędzia jest niezawisły, ale władza sądownicza nie może być niezależna od pozostałych władz". - Wydaje mi się, że ta zasada jest źle rozumiana przez niektórych sędziów. Dla nich niezawisłość to niezależność. Stąd niechęć do zmian w sądownictwie - podkreślił Bartłomiej Biskup.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Debata Jedynki". A. Mularczyk: trwa wojna hybrydowa środowiska sędziowskiego z władzą ustawodawczą

Marek Domagalski z "Rzeczpospolitej" przekonywał, że "obydwie strony sporu - rządowa i przeciwnicy zmian w sądownictwie, część sędziów, oraz skład orzekający w Izbie Pracy Sądu Najwyższego, inaczej rozumieją wyrok TSUE".

Konsekwencje orzeczenia SN

- Trzyosobowy skład Sądu Najwyższego orzekł, że KRS nie jest organem niezależnym od władzy politycznej, w konsekwencji także Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie są sądami w rozumieniu prawa unijnego - ocenił.

- Krótko mówiąc, sądy polskie, które podzieliłby ten pogląd, będą mogły się zastosować do wczorajszego orzeczeni, albo nie. Jeśli się zastosuje, to będzie mógł ignorować nową izbę - argumentował Marek Domagalski.

Gościem Polskiego Radia 24 był także dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. Tematem rozmowy była nadchodząca kampania prezydencka w Polsce i spodziewana kandydatura Szymona Hołowni.

1200_Hołownia_PAP.jpg
Socjolog: nie sądzę, żeby Szymon Hołownia był czarnym koniem w wyborach

Personalia ważniejsze niż ideologie

W ocenie dra Tomasza Słupika, "wybory samorządowe i parlamentarne cieszą się mniejszym powodzeniem, niż prezydenckie". - W tych ostatnich personalia są ważniejsze niż ideologie. Wyborcy zwracają uwagę na kandydatów - na to, jak wyglądają, co mówią. To czynniki istotne do ostatniej chwili - przekonywał politolog.

- Nie lekceważyłbym Szymona Hołowni. Wypada dobrze w niektórych sondażach. Część elektoratu, mająca dosyć duopolu polskiej sceny politycznej, będzie patrzyła na niego łaskawym okiem - ocenił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Miłosz Motyka: wynik Szymona Hołowni w kampanii prezydenckiej może być zaskakujący

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Hołownia "może zyskać na rozdrobnieniu głosów przy mnogości kandydatów". - Nie ma jednak żadnego politycznego doświadczenia administracyjnego. Nie jest Emmanuelem Macronem, który jest absolwentem prestiżowej francuskiej szkoły administracji - mówił Tomasz Słupik.

W rozmowie z nim także o prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej. Zachęcamy do wysłuchania obu rozmów.

***

Audycja: "Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Goście: dr Bartłomiej Biskup (politolog, UW), dr Tomasz Słupik (politolog, UŚ)

Data emisji: 6.12.19

Godzina emisji: 10.38, 11.09


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Jaśkowiak: nie mam zamiaru konkurować z tym jak sympatyczna jest M. Kidawa-Błońska

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 20:32
- Ja tak sympatyczny jak ona nigdy nie będę - powiedział w środę w Toruniu prezydent Poznania, kandydat PO w prawyborach na prezydenta RP Jacek Jaśkowiak. Dodał, że jego partia musi podjąć decyzję uwzględniając m.in. możliwość wzrostu potencjału danego kandydata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: czekamy na kandydata opozycji, nikogo nie lekceważymy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 09:25
- Andrzej Duda radzi sobie bardzo dobrze nie tylko na arenie krajowej, ale również na międzynarodowej. Beata Szydło mogłaby być bardzo dobrym szefem kampanii prezydenckiej. Czekamy też na kandydata opozycji, nikogo nie lekceważymy - powiedział w PR24 poseł PiS Kazimierz Smoliński. Gościem audycji był również Arkadiusz Iwaniak (SLD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Jastrzębowski: wymiar sprawiedliwości jest kulawy i gnije od środka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 10:15
- Duża część środowiska sędziowskiego próbuje wywołać anarchię w wymiarze sprawiedliwości, po to, żeby "było tak, jak było" - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski, publicysta. - To nie jest groźba anarchii, to już jest początek anarchii - mówił Piotr Cywiński z "Sieci".
rozwiń zwiń