X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Czesław Kłak: KRS musi być niezależna od władz. Inny sąd nie może oceniać jej działalności

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:20
- Trzeba mieć świadomość, że KRS jest organem, który w założeniu ma być niezależny od innych władz, w tym także władzy sądowniczej - mówił w PR24 sędzia Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak. - Inny sąd nie może oceniać działalności KRS, ani nie można na nią wywierać wpływów i nacisków - ocenił.
Audio
  • Prof. Czesław Kłak o Krajowej Radzie Sądownictwa (Temat Dnia/Gość PR24)
Prof. Czesław Kłak
Prof. Czesław KłakFoto: PR24

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
Rzecznik dyscyplinarny zajął się sędziami z Katowic, którzy zapytali o nową KRS

Portal wPolityce.pl dotarł do uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozpatrywał sprawę wyłączenia ze sprawy sędziego, który został opiniowany przez obecny skład Krajowej Rady Sądownictwa i nominowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Strony domagały się wznowienia postępowania, opierając się na argumencie, że sędzia rozpatrujący wcześniej ich sprawę został powołany niezgodnie z prawem.

Zwracali też uwagę na rzekome upolitycznienie KRS. NSA oddalił skargę, a uzasadnienie miażdży narrację wynikającą z wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego, który zarzucał KRS upolitycznienie oraz brak niezawisłości.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Wójcik: apel Gersdorf wygląda na brutalne wejście w sferę niezawisłości sędziego

Prof. Czesław Kłak przypominał, że "w momencie wejścia rady KRS, jej członkowie są odpowiedzialni za utrzymanie niezależności sądownictwa, w tym niezależności od relacji korporacyjnych". - Jeden sąd nie może oceniać legalności ukształtowania składu orzekającego w innym sądzie - ocenił.

PAP Sebastian Kaleta 1200.jpg
S. Kaleta: nagle niektórym sędziom przestała podobać się treść polskiej konstytucji

"Podważanie KRS jest nieuzasadnione"

Gość PR24 zwracał uwagę na to, że "jeżeli dana osoba otrzymała od prezydenta powołanie do urzędu sędziego, jest sędzią z rozumienia polskiego i unijnego prawa". - Prawo unijne nie może odebrać tego statusu. Próby podważenia tego wyboru przez podważanie KRS są nieuzasadnione - powiedział.

- Ci, którzy będą chcieli uniknąć poniesienia odpowiedzialności karnej, mogą wykorzystywać dyskusję na temat sądów, aby sprawca poważnego przestępstwa uniknął odpowiedzialności ze względu na upływ terminu przedawnienia - alarmował.

Sędzia Trybunału Stanu przedstawił to na przykładzie. - Wyobraźmy sobie, że sąd orzekł prawomocnie rozwód, ktoś zacznie kwestionować skład orzekający, a rozwodnik zawrze już kolejny związek małżeński. Gdyby orzeczono, że tamto rozstrzygnięcie było nieważne, mamy do czynienia z bigamistą. To absurd - mówił.

- Efekt w postaci sparaliżowania państwa jednak nie działa. Sprawy są medialnie nagłośnione, ale zdecydowana większość sędziów chce spokojnie pracować - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Czesław Kłak (sędzia Trybunału Stanu)

Data emisji: 12.12.2019

Godzina emisji: 14.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Kanthak: opozycja traktuje TSUE jak świętość i bóstwo w zakresie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:09
- Sąd Najwyższy próbuje wytwarzać pewną normę, do której nie ma prawa. Nie może podważać wyboru różnych sędziów, a ponadto orzeczenie Sądu Najwyższego nie ma mocy obowiązującej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Kanthak, poseł, rzecznik Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Skowron: teraz wszystkie decyzje mogą być podważone

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 19:17
- Moim zdaniem jest olbrzymi problem. To orzeczenie oznacza, że właściwie wszystkie decyzje, tu nie chodzi tylko o wielkie decyzje polityczne, ale także w kwestiach zwykłych ludzi, takich codziennych, mogą być podważone - mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z "Super Expressu". Gośćmi "Debaty Dnia" byli także Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i Robert Tekieli z Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gersdorf do sędziów Izby Dyscyplinarnej: powstrzymajcie się od orzekania

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 13:23
- Wzywam sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach - oświadczyła I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Jak dodała, kontynuowanie działalności przez tę Izbę stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego.
rozwiń zwiń