PiS zamyka listy do europarlamentu. Kuźmiuk ujawnił nazwiska prawdopodobnych kandydatów

2024-04-22, 19:22

- Jak sądzę, listy zostaną ujawnione w tym tygodniu, znajdą się na nich wszystkie znaczące nazwiska dotychczasowych europosłów, ale i nowych ludzi. Jestem głęboko przekonany, że jest duża szansa na zwycięstwo w tych wyborach - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk (Prawo i Sprawiedliwość).

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, komitet polityczny PiS ma we wtorek 23 kwietnia zatwierdzić część list partii do Parlamentu Europejskiego. Chodzi przede wszystkim o kandydatów z najwyższych miejsc w okręgach, tj. "jedynek" i "dwójek". Liderami list na pewno będą m.in. Beata Szydło i Joachim Brudziński.

"Wszystkie ręce na pokład"

Zbigniew Kuźmiuk był pytany, czy kandydatem PiS będzie Daniel Obajtek. - W sytuacji, kiedy podkreślamy, że te wybory są niesłychanie ważne, "wszystkie ręce na pokład", a Daniel Obajtek jest znanym kandydatem, twórcą największej firmy w Polsce, dającej polskiemu budżetowi w tamtym roku 12 proc. wszystkich dochodów. Orlen odprowadził do budżetu 70 mld złotych, to kura znosząca złote jaja (…) przedsiębiorstwo, na którym stoi polski budżet - stwierdził.

Poseł odniósł się również do wypowiedzi szefa gabinetu prezydenta Marcina Mastalerka, który ocenił, że b. szef TVP oraz potencjalny kandydat PiS w wyborach do PE Jacek Kurski "szkodził" i "szkodzi" obozowi Prawa i Sprawiedliwości. - Jacek Kurski stworzył potęgę telewizji publicznej, jako twórca tej potęgi najzupełniej zasługuje na to, żeby znaleźć się na listach do parlamentu Europejskiego - zaznaczył.

Jak dodał, były szef CBA, Mariusz Kamiński, najprawdopodobniej również znajdzie się na listach do europarlamentu. - To twórca polityki walki z korupcją. Dzięki temu w rankingu państw nią zagrożonych bardzo obniżyliśmy nasze miejsce, zmniejszyliśmy zagrożenie korupcją - mówił Kuźmiuk.

Posłuchaj

Zbigniew Kuźmiuk o kandydatach PiS do Parlamentu Europejskiego (Rozmowa Polskiego Radia 24) 11:27
+
Dodaj do playlisty

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 europosłów.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Paweł Pawłowski 

Gość: Zbigniew Kuźmiuk (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 22.04.2024

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej