Łukasz Jasina o nominacji "Bożego Ciała": to wielki gest i zaskoczenie

2020-01-13, 17:00

Łukasz Jasina o nominacji "Bożego Ciała": to wielki gest i zaskoczenie
Kadr z filmu "Boże Ciało". Foto: Youtube/KinoSwiatPL

- Nominacja dla filmu "Boże Ciało" to wielki gest wykonany przez Hollywood - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, krytyk filmowy. O polskim kandydacie do Oscara mówili także inni krytycy filmowi: Łukasz Maciejewski oraz Łukasz Adamski.

Posłuchaj

Krytycy filmowi o nominacji "Bożego Ciała" do Oscara ("Temat Dnia")
+
Dodaj do playlisty

Filmy "Pewnego Razu w Hollywood", "Irlandczyk", "1917" oraz "Joker" otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Wśród nominowanych jest także polski obraz "Boże Ciało". Nominacje do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono w Los Angeles.

Bohaterem filmu jest 20-letni Daniel, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i zaczyna marzyć, by zostać księdzem. Historia częściowo oparta jest na faktach.

Powiązany Artykuł

Boże Ciało 1200.jpg
"Boże Ciało" Jana Komasy z nominacją do Oscara. Wśród faworytów "Joker"

"Uniwersalny film"

- Dla mnie nominacja to zaskoczenie. Jan Komasa to polski reżyser tej młodej fali. Zrobił bardzo uniwersalny film. Ta historia to fenomen - mówił Łukasz Adamski. Dodał, że film traktuje o uniwersalnych problemach, dotyczy nie tylko nas, ale każdego, także Amerykanina żyjącego za oceanem.

- To jest film, który przebijał się bardzo szybko przez ostanie tygodnie więc został w tym właśnie czasie doceniony. Polakom udaje się łączenie naszego podwórka z sytuacją uniwersalną i to czwarta nominacja dla nas w ciągu tej dekady - przypomniał Łukasz Jasina. 

"O nas"

Podkreślił, że nie mieliśmy tak docenionego kina od czasów ''gierkowskich'' poza tym zaczęliśmy mówić o sobie i naszych problemach. - Od kilku tygodni mówiło się o tej nominacji. Film ten uchodzi za film drugi w kolejce po Oscara, po "Parasite". - To pełne dzieło, to pełny film. Zdjęcia Piotra Sobocińskiego juniora w tym filmie podkreślają mistykę tego filmu,  zderzenie cielesności z duchowością - zauważył.

Łukasz Maciejewski dodał, że mamy w dobie konfliktu politycznego film, który łączy nas w spojrzeniu na polską prowincję, kwestie Kościoła katolickiego i kto wie czy film nie odegra ważnej roli narodowego pomostu do dyskusji o tym, co nas łączy.

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Magdalena Piejko
Goście: Łukasz Jasina, Łukasz Adamski, Łukasz Maciejewski - krytycy filmowi
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 15.33

Polecane

Wróć do strony głównej