more_horiz
Wiadomości

"Boże Ciało" Jana Komasy z nominacją do Oscara. Wśród faworytów "Joker"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 16:09
Filmy "Pewnego Razu w Hollywood", "Irlandczyk", "1917" oraz "Joker" otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Wśród nominowanych jest także polski obraz "Boże Ciało". Nominacje do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono w Los Angeles.
Audio
  • Nominacje do Oscarów. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Kadr z filmu Boże ciało w reżyserii Jana Komasy
Kadr z filmu "Boże ciało" w reżyserii Jana KomasyFoto: Aurum Film/Andrzej Wencel

WIDEO:

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Producent "Bożego Ciała": ten kameralny film ma wielką moc

Najwięcej, bo 11 nominacji, zdobył "Joker" Todda Phillipsa, wyróżniony między innymi za reżyserię i w kategorii "najlepszy film". Drugie miejsce zajęły filmy: "1917'", "Pewnego razu... w Hollywood" i "Irlandczyk". Każdy z nich dostał po 10 nominacji.

W kategorii "Najlepszy film" nominowano także następujące obrazy: "1917", "Irlandczyk", "Małe kobietki", "Parasite", "Historię małżeńską", "Jojo Rabbit", "Le Mans'66" i "Pewnego razu... w Hollywood".

W kategorii "najlepszy reżyser" nominowani zostali: Sam Mendes za "1917", Todd Phillips za "Jokera", Quentin Tarantino za "Pewnego razu... w Hollywood", Martin Scorsese za "Irlandczyka" i Joon-ho Bong za "Parasite".


bartosz bielenia 1200 PAP.jpg
Bartosz Bielenia: moja postać jest złożona z wielu elementów

W kategorii "najlepszy aktor pierwszoplanowy" nominacje otrzymali: Antonio Banderas - "Ból i blask", Adam Driver - "Historia małżeńska", Leonardo DiCaprio - "Pewnego razu... w Hollywood", Jonathan Pryce - "Dwóch papieży" i Joaquin Phoenix za rolę w "Jokerze".

Nominacje w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa" przypadły: Charlize Theron za "Gorący temat", Scarlett Johansson - "Historia małżeńska", Saoirse Ronan - "Małe kobietki", Cynthia Erivo - "Harriet" i Renee Zellweger za rolę w filmie "Judy". 

Nominacja dla polskiego filmu

Film  "Boże Ciało" Jana Komasy otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. 

Wśród nominowanych w tej kategorii filmów znalazły się: "Kraina miodu" Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej, zdobywca canneńskiej Złotej Palmy "Parasite" Bonga Joon-ho, uhonorowani w Cannes Nagrodą Specjalną Jury "Nędznicy" Ladja Ly (Francja) oraz "Ból i blask" Pedro Almodovara, który przyniósł grającemu w nim główną rolę Antonio Banderasowi nagrodę w Cannes dla najlepszego aktora.


Bartosz Bielenia pap.jpg
Bartosz Bielenia: mój bohater kieruje się miłością, nie doktryną

"Boże Ciało" Jana Komasy to opowieść o dwudziestoletnim Danielu (Bartosz Bielenia), który podczas pobytu w zakładzie poprawczym zaczyna snuć marzenia o byciu księdzem. Warunkowo zwolniony chłopak zostaje skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Nowy rozdział życia postanawia rozpocząć od wizyty w miejscowym kościele, podczas której omyłkowo zostaje wzięty za księdza i zaprowadzony na plebanię. Daniel, konsekwentnie udając księdza, zaprzyjaźnia się z proboszczem (Zdzisław Wardejn). Duchowny prosi go, by pod jego nieobecność sprawował posługę kapłańską w parafii. Do filmu wg scenariusza Mateusza Pacewicza zdjęcia zrealizował Piotr Sobociński Jr. W produkcji wystąpili także m.in. Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota. Muzykę skomponowali Evgueni i Sacha Galperine.

***

Laureatów Oscarów - najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej - poznamy 9 lutego w Los Angeles. W tym roku statuetki zostaną wręczone po raz 92.

Zobacz: zwiastun filmu"Joker"


"Irlandczyk": zwiastun filmu

PAP/IAR/inne/agkm

Zobacz także

Zobacz także