Prof. Tomasz Grosse: lekcja Brexitu nie została przepracowana
- Wielu polityków Europy Zachodniej deklaruje nowe otwarcie, chcąc uczynić z Brexitu impuls do gruntownej reformy Unii Europejskiej. Ale ta reforma idzie w niedobrym kierunku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
2020-02-01, 12:32
Posłuchaj
1 lutego 2020 roku dzień, w którym Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej, a Brexit stał się faktem. Gość Polskiego Radia ocenił, że "to ryzyko dla Wielkiej Brytanii". Jego zdaniem Wielka Brytania "staje przeciwko innym podmiotom jak USA, czy Chiny już nie w ramach wielu innych krajów w europejskim sojuszu i będzie mocować się z nimi samodzielnie". - Wielka Brytania staje się też konkurencją dla samej Unii Europejskiej - zauważył prof. Tomasz Grosse.
Powiązany Artykuł

"Przyjaźń i partnerstwo". Relacje Londynu z UE po brexicie
Europeista zwrócił uwagę, na argumenty, jakie padały z ust zwolenników brexitu. Mówili oni, że "odzyskali suwerenność" i że "umawiali się na wolny rynek, nie na biurokrację i uzurpację władzy". - Wiele społeczeństw oczekuje tego, że demokracja narodowa i głos wyborców narodowych będą odpowiednio respektowane, a instytucje narodowe - parlament i rząd, to nie będą wydmuszki implementujące regulacje europejskie w państwie członkowskim - mówił naukowiec.
"Rosną luka" w Unii Europejskiej
Gość Polskiego Radia 24 przywołał badania, z których wynika, że "odczucia społeczeństw Europy Zachodniej są bliskie odczuciom Brytyjczykom". Jeśli jednak popatrzymy na praktykę, to widzimy rosnącą federalizację Unii Europejskiej przy rosnącej niezgodzie na to społeczeństw europejskich - wskazał prof. Tomasz Grosse. - Mamy rosnącą lukę między stanem rzeczywistym - pełzającą federalizacją - a brakiem zgody społeczeństw na pomijanie ich demokratycznych praw - ocenił.
Zwrócił uwagę, że wielu polityków Europy Zachodniej deklaruje nowe otwarcie. - Chcą uczynić z Brexitu impuls do gruntownej reformy Unii Europejskiej. Ale ta reforma idzie w niedobrym kierunku, bo w kierunku centralizacji władzy, wzmacniania biurokracji. Lekcja Brexitu nie jest przepracowana, a jeśli już, to staje się okazją do wzmocnienia procesów odrzucanych przez Brytyjczyków wcześniej, gdy jeszcze byli pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Obawiam się, że zamiast nowego otwarcia, które będzie ozdrowieniem dla integracji europejskiej, będziemy mieli problem luki między oczekiwaniami ludzi, a elit europejskich - analizował prof. Tomasz Grosse.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Premier Szkocji po brexicie: wrócimy do UE jako niepodległe państwo
Więcej o Brexicie i jego potencjalnych przyszłych skutkach w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
REKLAMA
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, UW)
Data emisji: 01.02.2020
Godzina emisji: 11.35
mbl
REKLAMA
REKLAMA