Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: nie oczekuję przełomu po wizycie Macrona w Polsce

2020-02-03, 12:35

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: nie oczekuję przełomu po wizycie Macrona w Polsce
To pierwsza wizyta Emmanuela Macrona w Polsce. Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Wizyta Emmanuela Macrona ma służyć wyjaśnieniu stanowisk w polityce europejskiej. Istotą rzeczy jest to, że Francuzi chcą nas przekonać do swoich racji w stosunkach z Rosją i USA. Przy okazji będą poruszone kwestie gospodarcze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse. 

Posłuchaj

Prof. Tomasz Grosse o wizycie prezydenta Francji w Polsce (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek prezydent Macron rozpoczyna dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami jego rządu, odbędzie wizytę w parlamencie oraz spotka się z przedstawicielami społeczności francuskiej w Warszawie i polskimi środowiskami kulturalnymi. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. 

Nowe otwarcie 


Powiązany Artykuł

Macron i Duda 1200.jpg
Rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Francji w Polsce

Wśród tematów rozmów znajdą się: budżet unijny, polityka klimatyczna, polityka rolna, koleje dużych prędkości czy zainteresowanie Francji w budowie elektrowni atomowej w Polsce. - Po doborze ministrów, którzy towarzysza prezydentowi Francji możemy domyślać się, że na pewno będą poruszone kwestie ekonomiczne, prawdopodobnie kontrakty dotyczące przemysłu zbrojeniowego. Będzie nowe otwarcie po nieszczęsnych caracalach i anulowaniu zamówienia na śmigłowce dla polskiego wojska - powiedział Tomasz Grosse.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Szef BBN: rozmowy prezydentów Polski i Francji spotkaniem dwóch wrażliwości

Rewizja polityki 

Podkreślił przy tym, że Francję i Polskę wiele dzieli, m.in. kwestie polityki klimatycznej. - Jest oczekiwanie strony francuskiej, że to Polska złagodzi stanowisko. Przez kilka lat, po przetargu na caracale, Francuzi demonstrowali, że są obrażeni na Polaków. W Europie Środkowej stosowali nieprzyjazną politykę na zasadzie: dziel i rządź. Dzięki ofensywnie dyplomatycznej Macron przeforsował niekorzystną dla Polski nowelizację dyrektywy o pracownikach delegowanych. Próbował marginalizować Warszawę, lansował koncepcję koncentrycznych kręgów, w której Warszawa miała być odsunięta od głównego nurtu państw, które mają decydować o przyszłości UE. Przyjeżdżając do Warszawy, chce przynajmniej spróbować zrewidować wcześniejszą politykę - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Pobrexitowa wizyta prezydenta Francji w Polsce. Ekspert: zmienia się układ sił UE i Macron ma swoje plany

Koniec izolowania 

Jego zdaniem strategia izolowania Warszawy powiodła się tylko częściowo. - Jeśli proponuje się odważne rozwiązania, które nie podobają się części członków UE, to głos każdego kraju ma znaczenie. Tym bardziej że Polska jest duża i ma ogromne znaczenie w Europie Środkowej. Francuzi dlatego szukają porozumienia, bo od pewnego czasu trudniej im się rozmawia z Niemcami, a Warszawa przy sporze z Berlinem może przeważyć szalę - podkreślił europeista. Dodał, że po wizycie Emmanuela Macrona w Polsce nie należy spodziewać się przełomu w stosunkach polsko-francuskich. 

Drugiego dnia wizyty w Polsce Emmanuel Macron odwiedzi Kraków. Zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu, a potem wygłosi wykład dla polskich studentów w głównym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Magdalena Złotnicka

Goście: Tomasz Grzegorz Grosse

Data emisji: 3.02.2020

Godzina emisji: 11.36

Polecane

Wróć do strony głównej