Prof. Konarski o wydarzeniach w Pucku: dowód niskiej kultury politycznej

2020-02-12, 12:42

Prof. Konarski o wydarzeniach w Pucku: dowód niskiej kultury politycznej
Małgorzata Kidawa-Błońska po uroczystościach w Pucku podziękowała demonstrantom zakłócającym przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. Foto: PAP/Jan Dzban

- Wszelkie formy tego typu manifestowania swoich poglądów politycznych są mi głęboko obce - nieważne jaki obóz polityczny to lansuje - dlatego że są one dowodem niskiej kultury politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, prof. Wawrzyniec Konarski, komentując zakłócanie przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy w Pucku. Do sprawy odniósł się także dr Krzysztof Kawęcki, politolog z Wyższej Szkoły Menedżerskiej.

Posłuchaj

Dr Krzysztof Kawęcki o bieżących wydarzeniach politycznych ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało materiały ze śledztwa dotyczącego "willi w Kazimierzu Dolnym". Pod koniec stycznia minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zwrócił się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro o ich przekazanie opinii publicznej. Opublikowane materiały zawierają między innymi notatki funkcjonariuszy, stenogramy z rozmów oraz nagrania. To i inne wydarzenia komentował w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski.

Powiązany Artykuł

kwaśniewscy_1200.jpg
"Kupili w Kazimierzu całe wzgórze. Jasio się wygadał". Fragmenty rozmów z materiałów CBA

Degeneracja klasy politycznej w Polsce?

Gość Polskiego Radia 24 został zapytany, czy opublikowane dokumenty świadczą o degeneracji całej lub części klasy politycznej w Polsce. Prof. Wawrzyniec Konarski odniósł się do artykułu, który na temat klasy politycznej napisał były, nieżyjący dziś już, prezydent Niemiec Richard von Weizsäcker. Ów zatytułował swój tekst pytaniem "Dlaczego rządzą nami miernoty?".

- Mamy dzisiaj wielki problem - w skali globalnej - z funkcjonowaniem takich przywódców, mężów stanu lub dam stanu, którzy nadawaliby światu pewien globalny ton - stwierdził politolog.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Nie może być mowy o naciskach". Poseł PiS o materiałach ws. "willi Kwaśniewskich"

- Mamy z tym problem, ponieważ na dobrą sprawę istnieje dzisiaj na różnych poziomach rywalizacja między przywódcami ważnych państw na świecie, kierujących się - co zrozumiałe - interesem własnego państwa, niemających specjalnie na uwadze tego, jak może to wpłynąć na losy całego świata - wyjaśnił.

Za przykład dał fora klimatyczne, które odbywają się cyklicznie, a nie przynoszą żadnych realnych wniosków. Jak ocenił, podobnie jest z uprawianiem polityki, "która jest bardzo mocno reelekcyjna".

- Jednym z elementów klasy politycznej w Polsce, ale nie tylko w Polsce, jest obsesja reelekcji. Myśląc o tej obsesji, jest się w stanie wszystko zrobić, aby doprowadzić do reelekcji danego układu rządzącego, co oczywiście sprzyja koniunkturalizmowi i podlizywaniu się wyborcom, a nie sprzyja nadawaniu pewnego tonu perspektywicznego rozwoju swojego kraju, ale i całej kuli ziemskiej - stwierdził prof. Wawrzyniec Konarski.

Wydarzenia w Pucku

Powiązany Artykuł

nowacka 1200 eastnews.jpg
"KOD nie krzyczał wulgarnych haseł". Nowacka o zakłócaniu wystąpienia prezydenta

Politolog odniósł się także do zakłócania wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Pucku. -  Wszelkie formy tego typu manifestowania swoich poglądów politycznych są mi głęboko obce - nie ważne jaki obóz polityczny to lansuje - dlatego że są one dowodem niskiej kultury politycznej. A niska kultura polityczna w warunkach polskich jest rzeczą złą i niestety panoszącą się - mówił ekspert.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Piotr Müller: oburzające jest "odbieranie meldunku" przez Kidawę-Błońską od protestujących w Pucku

Równocześnie stwierdził, że patrząc na gorącą atmosferę polityczną w Polsce, podobnych wydarzeń można się spodziewać znowu.

Do wydarzeń w Pucku odnosił się w Polskim Radiu 24 także dr Krzysztof Kawęcki. Natomiast przebieg trwającej kampanii prezydenckiej skomentował Jarosław Wojtas z Wyższej Szkoły Bankowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Tema dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard GromadzkiAntoni Trzmiel
Goście: dr Krzysztof Kawęcki (politolog, Wyższa Szkoła Menedżerska), prof. Wawrzyniec Konarski (politolog, Akademia Finansów i Biznesu Vistula), Jarosław Wojtas (Wyższa Szkoła Bankowa)
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 10.33, 11.09, 13.44

IAR/PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej