15. rocznica śmierci Jana Pawła II. Wildstein: jego nauka przetrwa, tak jak przetrwało chrześcijaństwo
- Ojciec święty pokazywał, że od pewnych zasad nie można się odwrócić bez utraty tożsamości. Jego nauczanie jest ponadczasowe i uniwersalne - powiedział Bronisław Wildstein, publicysta. - Jednak we współczesnym Kościele nie jest ono obecne w wystarczającym wymiarze - dodał.
2020-04-02, 13:30
Posłuchaj
W tym roku mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Bronisław Wildstein zaznaczył, że to, co pozostawił po sobie jest ponadczasowe i uniwersalne. Nauczanie papieża również dziś może odnosić się do wielu sfer naszego życia. Jednak zwrócił uwagę, że pomimo tego we współczesnym Kościele nie jest ono obecne w wystarczającym wymiarze.
Powiązany Artykuł
15 lat bez św. Jana Pawła II. Wirtualne czuwanie i noc modlitwy
- To właśnie w Kościele w szczególny sposób powinien być przechowywany testament papieża Polaka. Można powiedzieć, że jest ukryty, a światło nie powinno być trzymane pod korcem. To, co obserwujemy w życiu Kościoła może budzić niepokój. Powinien być przecież latarnią wyznaczającą kurs, a chociażby w Niemczech następuje odejście od fundamentów wiary. To Jan Paweł II pokazywał, że od pewnych zasad nie można się odwrócić bez utraty tożsamości - wskazał Wildstein.
Bezowocne próby zakwestionowania nauki papieża
W opinii publicysty, pomimo pewnych prób zdezawuowania nauczania Jana Pawła II pozostanie ono z nami podobnie jak chrześcijaństwo, które trwa od tysiącleci, choć było wiele prób, by je zakwestionować i zniszczyć.
- Żyjemy również w specyficznym czasie, który każe wracać do spraw ostatecznych, wręcz wymusza taką refleksję. Pojawiła się zaraza wstrząsająca naszą cywilizacją. Pokazuje to, jak nasze roszczenia do panowania nad naturą i sądzenie, że wszystko możemy kształtować według naszego upodobania są złudne - zaznaczył Bronisław Wildstein.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Grzegorz Polak: w obecnej sytuacji Jan Paweł II może być bardzo dobrym przewodnikiem
"Unia znika, przestaje funkcjonować"
Innym wymiarem obecnej sytuacji jest to, że mieszkańcy Europy przestali interesować się tym, co dzieje się w strukturach Unii Europejskiej. Skupieni są przede wszystkim na komunikatach płynących od przedstawicieli rządów poszczególnych krajów.
- Unia przestaje funkcjonować, znika, nikt specjalnie nie zajmuje się tym co dzieje się w Brukseli. Zresztą unijni urzędnicy nie mają nam szczególnie wiele do powiedzenia. Wraca to, co jest realne, a jest tym prawdziwa polityka i prawdziwe podmioty polityczne, czyli państwa - ocenił gość Polskiego Radia 24.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Bronisław Wildstein, publicysta
Data emisji: 02.04.2020
Godzina emisji: 12.37
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA