more_horiz

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego: w czasie kryzysu ważna jest szybka restrukturyzacja firm

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:00
- Podstawową sprawą w czasie obecnego kryzysu jest niedopuszczanie do śmierci ludzi, ale także - do śmierci przedsiębiorstw. Trzeba dokonywać restrukturyzacji produkcji w firmach, w których jest to możliwe. Powinny one podjąć się produkcji, która akurat jest potrzebna - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 
Audio
  • Prof. Elżbieta Mączyńska o gospodarce w czasie kryzysu (Temat dnia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Bartosewicz/Polskie Radio

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiada drugą tarczę antykryzysową. Pomoc ta w większym stopniu powinna być adresowana do większych firm, zatrudniających powyżej 10 osób.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Koronawirus, tarcza antykryzysowa i rynek pracy

- Potrzebne jest szybkie działanie tych firm, dostosowanie ich do potrzeb gospodarki. W SGH prowadziłam badania na temat bankructw przedsiębiorstw. Wynika z nich, że w każdych okolicznościach, jeśli jest zagrożenie upadłością, muszą być podejmowane szybkie, nawet małe restrukturyzacje - podkreśliła w PR24 prof. Elżbieta Mączyńska. 

1200.jpg
Tarcza antykryzysowa. Złożono już kilkadziesiąt tysięcy wniosków o wsparcie

"Konieczne utrzymanie względnego bezpieczeństwa"

Jej zdaniem "w Polsce wyraźnie tego brakuje". - Konieczne jest utrzymanie względnego bezpieczeństwa w obecnych warunkach. Jest to o tyle istotne, że od dużych firm zależy funkcjonowanie małych. Kiedy duża firma upadnie, to natychmiast pojawia się efekt domina. Pociąga ona za sobą inne przedsiębiorstwa - wyjaśniała profesor. 

Jej zdaniem najistotniejsza jest szybka restrukturyzacja. - W hotelach na przykład warto się zastanowić, czy nie przesunąć pracowników do recepcji szpitali. Potrzebne są działania logistyczne w tym zakresie. Podobnie w innych branżach - dodała rozmówczyni PR24. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: prof. Elżbieta Mączyńska

Data emisji: 03.04.2020

Godzina emisji: 07.47

Polskie Radio 24/bartos

Zobacz także

Zobacz także