more_horiz

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego: w czasie kryzysu ważna jest szybka restrukturyzacja firm

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:00
- Podstawową sprawą w czasie obecnego kryzysu jest niedopuszczanie do śmierci ludzi, ale także - do śmierci przedsiębiorstw. Trzeba dokonywać restrukturyzacji produkcji w firmach, w których jest to możliwe. Powinny one podjąć się produkcji, która akurat jest potrzebna - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 
Audio
  • Prof. Elżbieta Mączyńska o gospodarce w czasie kryzysu (Temat dnia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Bartosewicz/Polskie Radio

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiada drugą tarczę antykryzysową. Pomoc ta w większym stopniu powinna być adresowana do większych firm, zatrudniających powyżej 10 osób.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Koronawirus, tarcza antykryzysowa i rynek pracy

- Potrzebne jest szybkie działanie tych firm, dostosowanie ich do potrzeb gospodarki. W SGH prowadziłam badania na temat bankructw przedsiębiorstw. Wynika z nich, że w każdych okolicznościach, jeśli jest zagrożenie upadłością, muszą być podejmowane szybkie, nawet małe restrukturyzacje - podkreśliła w PR24 prof. Elżbieta Mączyńska. 

1200.jpg
Tarcza antykryzysowa. Złożono już kilkadziesiąt tysięcy wniosków o wsparcie

"Konieczne utrzymanie względnego bezpieczeństwa"

Jej zdaniem "w Polsce wyraźnie tego brakuje". - Konieczne jest utrzymanie względnego bezpieczeństwa w obecnych warunkach. Jest to o tyle istotne, że od dużych firm zależy funkcjonowanie małych. Kiedy duża firma upadnie, to natychmiast pojawia się efekt domina. Pociąga ona za sobą inne przedsiębiorstwa - wyjaśniała profesor. 

Jej zdaniem najistotniejsza jest szybka restrukturyzacja. - W hotelach na przykład warto się zastanowić, czy nie przesunąć pracowników do recepcji szpitali. Potrzebne są działania logistyczne w tym zakresie. Podobnie w innych branżach - dodała rozmówczyni PR24. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: prof. Elżbieta Mączyńska

Data emisji: 03.04.2020

Godzina emisji: 07.47

Polskie Radio 24/bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem