X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

100 mld na ochronę miejsc pracy. Cezary Mech: rząd proponuje program "klasyczny"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 16:03
- Chodzi o to, by szok ze strony popytu i podaży nie spowodował, że firmy nieposiadające środków i nieposiadające popytu, ale mające konieczność finansowania i rolowania swojego zadłużenia, jak również sfinansowania zapasów i pracowników, których nie potrzebują, nie zwalniały ludzi i nie zawieszały działalności - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Mech, ekonomista i b. wiceminister finansów. 
Audio
  • Cezary Mech o nowej inicjatywie rządu ("Temat dnia"/ PR24)
Cezary Mech
Cezary MechFoto: PJ/PR24

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę założenia drugiej części tarczy antykryzysowej. Obiecał wsparcie dla firm w wysokości co najmniej 100 miliardów złotych. Celem nowego programu jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Program skierowany jest do około 670 tys. polskich przedsiębiorców i przyczyni się do powrotu polskich firm na ścieżkę rozwoju. Realizacje programu rząd powierzył Polskiemu Funduszowi Rozwoju.

prem-1200.jpg
Premier: chcemy chronić miejsca pracy, 100 mld zł trafi do firm

"Klasyczny program rządu"

W ocenie Cezarego Mecha, ekonomisty z Agencji Ratingu Społecznego i b. wiceministra finansów, rząd proponuje program "klasyczny". - Polega on na tym, by szok ze strony popytu i podaży nie spowodował, że firmy nieposiadające środków i nieposiadające popytu, ale mające konieczność finansowania i rolowania swojego zadłużenia, jak również sfinansowania zapasów i pracowników, których nie potrzebują, nie zwalniały ludzi i nie zawieszały działalności - wyjaśnił ekonomista. - W sytuacji kiedy kryzys minie, mogłoby się bowiem okazać, że zwolnieni pracownicy już nie wrócą - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że program rządu Mateusza Morawieckiego nie powtarza błędu sprzed 30 lat z planu Balcerowicza, który "jednym podpisem doprowadził do tego, że wszystkie firmy, niezależnie od tego, ile długu zaciągnęły, musiały go spłacić w wysokości inflacji, a z drugiej strony nie mogły zaciągnąć kredytów i tylko cudem udało się jakąś część gospodarki utrzymać". 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Gwarancje kredytów dla firm w tarczy antykryzysowej. Prezes BGK wyjaśnia, jak działają

- Wydaje się, że to, co jet kluczowe, to stłamszenie wirusa jak najbardziej i jak najszybciej, a z drugiej strony, trzeba wysłać firmy i pracowników na przymusowe wakacje. To bardzo operatywne działanie, mające na celu zwalczenie koronawirusa - argumentował. - Ważne, by firmy, które miały pracowników i które muszą płacić kredyty oraz magazynować zapasy, nie zbankrutowały. - zaznaczył ekonomista. 

Zadania NBP

- W tym celu są proponowane rozwiązania dostarczające tym firmom środków finansowych - na płace dla pracowników. Częściowo będą one spłacane, częściowo darowane. Zadaniem NBP jest zaś to, by tym instytucjom, które będą udzielały kredytów, jednocześnie pod zastaw instrumentów emitowanych i gwarantowanych przez państwo, jak również pod zastaw kredytów instytucji finansowych, była dostarczana płynność - wyjaśnił. 

Więcej komentarza do ogłoszonego nowego planu rządu - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Cezary Mech (ekonomista, Agencja Ratingu Społecznego, b. wiceminister finansów)

Data emisji: 08.04.2020

Godzina emisji: 15.28

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gwarancje kredytów dla firm w tarczy antykryzysowej. Prezes BGK wyjaśnia, jak działają

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 10:50
- System Funduszu Gwarancji Płynnościowych to najbardziej efektywny system dotarcia do przedsiębiorców - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. - Ma wygenerować dodatkowe możliwości płynnościowych kredytów dla przedsiębiorców na polskim rynku  do ok. 100 mld złotych - dodała. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rolnicy na kwarantannie lub w szpitalu też otrzymają wsparcie". Ardanowski o tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 13:10
- Słyszę głosy krytyczne, ale te przywileje dla rolników będą takie same jak dla innych. Te rozwiązania dotyczą całej gospodarki i nikogo nie segmentują - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Sadowski: rząd stoi przed historyczną szansą zmniejszenia biurokracji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 13:37
 - Widać, że pewne utrzymywane do tej pory metody organizacji pracy są nieefektywne i należy je natychmiast zmieniać. Podobnie jest w gospodarce - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. - Nie ma powodów do zamykania przedsiębiorstw tam, gdzie nie jest to potrzebne - gdzie nowoczesne technologie sterują procesami wytwórczymi - dodał. 
rozwiń zwiń