more_horiz

Ekspert: wszystko wskazuje na to, że wciąż jesteśmy w momencie przyrostowym epidemii

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 12:10
- Bardzo trudno powiedzieć z całą pewnością, w jakiej jesteśmy sytuacji epidemiologicznej. Myślę, że jesteśmy bliżej tej rzeczywistości, którą pokazują komunikaty Ministerstwa Zdrowia, to znaczy jeszcze w etapie przyrostowym liczby ujawnionych przypadków zachorowań - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Polacy w zetknięciu z pandemią okazują się społeczeństwem zdyscyplinowanym i solidarnym.  Pomoc potrzebującym niosą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (na zdjęciu podczas służby ze Strażą Graniczną).
Polacy w zetknięciu z pandemią okazują się społeczeństwem zdyscyplinowanym i solidarnym. Pomoc potrzebującym niosą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (na zdjęciu podczas służby ze Strażą Graniczną).Foto: terytorialsi.wp.mil.pl

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 206 nowych przypadkach koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych pięć osób. Łącznie potwierdzono dotychczas 7 408 zakażeń koronawirusem. 268 osób z tego powodu zmarło. Na jakim etapie epidemii jest teraz Polska?

>>>[JEDYNKA] Piotr Müller: na przełomie kwietnia i maja możliwe stopniowe znoszenie ograniczeń

Dr Aneta Afelt podkreśliła, że epidemia jest zjawiskiem, które można badać opisem ilościowym, jednak w obecnej chwili są to badania niepełne, z uwagi na to, że wirus jest nowy i nie wszystkie jego zachowania są poznane.

Problemem w próbie prognozowania dalszych etapów epidemii jest to, że wielu ludzi przechodzi COVID-19 bezobjawowo, a zatem nie tak łatwo oszacować faktyczną liczbę osób, które były zakażone.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
szpital_1200 (1).jpg
"Wyzdrowiało 668 osób". Resort zdrowia publikuje raport dot. koronawirusa

Jeszcze etap przyrostowy

- Im mamy więcej wykonywanych testów, tym większe jest prawdopodobieństwo ujawnienia kolejnych osób, które być może mają lekkoobjawowy przebieg koronawirusa. Wniosek końcowy z tego jest taki, że bardzo trudno powiedzieć z całą pewnością, w jakiej jesteśmy sytuacji epidemiologicznej - oceniła dr Anera Afelt.

- Myślę, że jesteśmy bliżej tej rzeczywistości, którą pokazują komunikaty Ministerstwa Zdrowia, to znaczy jeszcze w etapie przyrostowym liczby ujawnionych przypadków zachorowań - wskazała.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 11.16

PR24/msz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem