more_horiz

Ekspert: wszystko wskazuje na to, że wciąż jesteśmy w momencie przyrostowym epidemii

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 12:10
- Bardzo trudno powiedzieć z całą pewnością, w jakiej jesteśmy sytuacji epidemiologicznej. Myślę, że jesteśmy bliżej tej rzeczywistości, którą pokazują komunikaty Ministerstwa Zdrowia, to znaczy jeszcze w etapie przyrostowym liczby ujawnionych przypadków zachorowań - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Polacy w zetknięciu z pandemią okazują się społeczeństwem zdyscyplinowanym i solidarnym.  Pomoc potrzebującym niosą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (na zdjęciu podczas służby ze Strażą Graniczną).
Polacy w zetknięciu z pandemią okazują się społeczeństwem zdyscyplinowanym i solidarnym. Pomoc potrzebującym niosą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (na zdjęciu podczas służby ze Strażą Graniczną).Foto: terytorialsi.wp.mil.pl

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 206 nowych przypadkach koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych pięć osób. Łącznie potwierdzono dotychczas 7 408 zakażeń koronawirusem. 268 osób z tego powodu zmarło. Na jakim etapie epidemii jest teraz Polska?

>>>[JEDYNKA] Piotr Müller: na przełomie kwietnia i maja możliwe stopniowe znoszenie ograniczeń

Dr Aneta Afelt podkreśliła, że epidemia jest zjawiskiem, które można badać opisem ilościowym, jednak w obecnej chwili są to badania niepełne, z uwagi na to, że wirus jest nowy i nie wszystkie jego zachowania są poznane.

Problemem w próbie prognozowania dalszych etapów epidemii jest to, że wielu ludzi przechodzi COVID-19 bezobjawowo, a zatem nie tak łatwo oszacować faktyczną liczbę osób, które były zakażone.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
szpital_1200 (1).jpg
"Wyzdrowiało 668 osób". Resort zdrowia publikuje raport dot. koronawirusa

Jeszcze etap przyrostowy

- Im mamy więcej wykonywanych testów, tym większe jest prawdopodobieństwo ujawnienia kolejnych osób, które być może mają lekkoobjawowy przebieg koronawirusa. Wniosek końcowy z tego jest taki, że bardzo trudno powiedzieć z całą pewnością, w jakiej jesteśmy sytuacji epidemiologicznej - oceniła dr Anera Afelt.

- Myślę, że jesteśmy bliżej tej rzeczywistości, którą pokazują komunikaty Ministerstwa Zdrowia, to znaczy jeszcze w etapie przyrostowym liczby ujawnionych przypadków zachorowań - wskazała.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 11.16

PR24/msz

Zobacz także

Zobacz także