Kustosz Muzeum Wojska Polskiego: flaga zaistniała w naszej świadomości w czasie I wojny światowej

2020-05-02, 12:00

Kustosz Muzeum Wojska Polskiego: flaga zaistniała w naszej świadomości w czasie I wojny światowej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAKULA PIOTR / shutterstock

- Zestawienie bieli i czerwieni zaczęło się pojawiać częściej na początku XIX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Pych.

Posłuchaj

J. Pych o fladze ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Gość PR24 mówił, że 2 maja to nie tylko święto Flagi, ale też święto Polonii, chodziło więc o to, by pokazać jej więź z ojczyzną, symbolami narodowymi i flagą.

- Początek polskich symboli narodowych datuje się na czasy Bolesława Chrobrego, ale tek naprawdę, taki pierwszy symbol jaki pojawił się jako orzeł na tarczy to czasy Przemysława II z 1295 roku - przypomniał.

Powiązany Artykuł

duda_1200 (3).jpg
Prezydent wziął udział w uroczystym podniesieniu flagi na Zamku Królewskim

Podkreślił, że barwy bieli i czerwieni nie pochodzą tylko od białego orła i czerwonej tarczy, bo - jak dodał - w 1831 roku, kiedy Sejm uchwalał barwy narodowe, postanowił, że wywodzić się będą od bieli i czerwieni herbu Rzeczypospolitej i herbu wielkiego Księstwa Litewskiego.

- Flaga zaistniała w naszej świadomości w okresie I wojny światowej. Dziś mam wrażenie, że coraz więcej Polaków oddaje hołd fladze - podkreślił kustosz.

Według niepotwierdzonych źródeł, jak zauważył Jarosław Pych, już w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na ulice Warszawy wyszli ludzie ubrani w barwy biało-czerwone, a już na początku XIX wieku takie zestawienie barw pojawiało się dość często.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: Jarosław Pych (kustosz Muzeum Wojska Polskiego)

Data: 02.05.2020 r

Emisja: 11.11

PR24/jj

Polecane

Wróć do strony głównej