Historyk: św. Jan Paweł II nosił głęboko w sercu pamięć o historii Polski

- Pokolenie Kolumbów to ludzie, którzy mieli szczęście wychowywać się w pięknych odrodzonych tradycjach II RP. Ten polski korzeń, tę tradycję, która w nim pozostała, św. Jan Paweł II zabrał do Rzymu - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta Piotr Dmitrowicz. 

2020-05-09, 13:40

Historyk: św. Jan Paweł II nosił głęboko w sercu pamięć o historii Polski
Św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1983 roku. Foto: PAP/Tadeusz Zagoździński

Posłuchaj

Historyk Piotr Dmitrowicz o pontyfikacie św. Jana Pawła II ("Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

W minionym tygodniu ruszył proces beatyfikacyjny rodziców św. Jana Pawła II. Historyk Piotr Dmitrowicz podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem 24, że ojciec Karola Wojtyły położył wielkie zasługi dla wychowania papieża Polaka. 

Powiązany Artykuł

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne rodziców Jana Pawła II

Wściekłość Sowietów i raporty KGB

- Pamięć o naszej historii św. Jan Paweł II nosił bardzo głęboko w sercu - mówił Piotr Dmitrowicz. Przypomniał, że Karol Wojtyła urodził się w roku 1920, w tzw. Pokoleniu Kolumbów. - To ludzie, którzy mieli szczęście wychowywać się w pięknych, odrodzonych tradycjach II RP, potem doświadczyli II wojny światowej i komunizmu. Ten polski korzeń, tradycję, która w nim pozostała, św. Jan Paweł II zabrał do Rzymu - mówił Piotr Dmitrowicz. 

Ocenił, że lata 1978-1980 były "fundamentalne" dla pontyfikatu papieża - Polaka. Przypomniał słowa i przesłanie Jana Pawła II: "Nie lękajcie się". Wspominał, że podczas wizyty w Gnieźnie św. Jan Paweł II mówił o jedności Europy. - Te słowa musiały rozwścieczyć Sowietów - ocenił gość Polskiego Radia 24. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia

REKLAMA

- Pamiętajmy, że niedawno odkryto dokumenty w ukraińskich archiwach KGB. To analiza z roku 1978, a więc tuż po wyborze Jana Pawła II, która mówi o tym, że sowieci obawiali się tego, co się może stać. Wiedzieli, że Jan Paweł II rozumie Kościół Wschodni, że będzie wspierał chrześcijan i katolików. Zrozumieli, że - z ich punktu widzenia - to może być niebezpieczny papież. Moc słowa, moc gestu, który przenikał granice, mur berliński i w końcu żelazną kurtynę - mówił Piotr Dmitrowicz. 

W rozmowie także o nadchodzącej rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: "Gość PR24"

ProwadzącyTadeusz Płużański

REKLAMA

GośćPiotr Dmitrowicz (historyk)

Data emisji: 09.05.2020

Godzina emisji: 12.45

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej