X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Ten konflikt będzie się zaostrzał". Politolog o relacjach chińsko-amerykańskich

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 15:38
- Mamy w tej chwili rok wyborczy w USA, a do tego dochodzi pandemia koronawirusa, która przyniosła bardzo poważne objawy w tym kraju. Obiektywna odpowiedzialność Chin jak i potrzeba polityczna administracji amerykańskiej wskazują, że obie strony będą silnie reagowały na wzajemne oskarżenia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Audio
  • Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o relacjach chińsko-amerykańskich ("Temat Dnia/Gość PR24")
Dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Dr hab. Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24

Tematem rozmowy było zaostrzenie się relacji między Chinami a USA. - Ten konflikt będzie się zaostrzał. Jeszcze nie ma wzajemnych sankcji, ale logika rozwoju zdarzeń powinna ku temu zmierzać. Mamy w tej chwili rok wyborczy w USA, w połączeniu z pandemią koronawirusa, która przyniosła bardzo poważne objawy w Stanach Zjednoczonych. Obiektywna odpowiedzialność Chin jak i potrzeba polityczna administracji amerykańskiej wskazują, że obie strony będą silnie reagowały na wzajemne oskarżenia - ocenił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

- Nakładają się tutaj na siebie także interesy będą na torach kolizyjnych. Trudno jeszcze wskazywać do jakiego poziomu to dojdzie, ale moim zdaniem napięcie będzie jeszcze przez jakiś czas rosło - dodał.

Donald Trump free 1200 shutter.jpg
Donald Trump mówi o chińskim ataku. Matthew Tyrmand: jest precyzyjny, nie przesadza ani trochę

Interes Rosji

Jak podkreślił rozmówca, "USA są gwarantem bezpieczeństwa dla Japonii, która pod wpływem Waszyngtonu zmieniła konstytucję i rozwija armię zdolną do operacji strategicznych. Japonia jest z kolei tradycyjnym wrogiem Chin. Do tego dochodzi odpowiedzialność za Koreę Płd., Filipiny, Malezję czy Wietnam. Także Australia sekunduje Waszyngtonowi". - Jeśli coś niepokojącego wydarzy się na Dalekim Wschodzie, co wiązałoby USA, czego w tej chwili nie przewiduję, nawet siły USA nie są nieograniczone i może to spowodować mniejsze zdolności rekcji na innych polach - stwierdził.

- Należy jednak pamiętać, że inne kraje także podlegają skutkom pandemii. Zważywszy na załamanie się cen surowców energetycznych nie wiadomo czy Rosja będzie w stanie wykorzystać okazję, choć z racji natury rosyjskiego systemu, gro obywateli nie musi być szczególnym przedmiotem kalkulacji rządowej - zwrócił uwagę politolog.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Jakie wpływy Chin w regionie? Ekspert: w dobie pandemii są apele, by chronić Europę przed wrogimi przejęciami

Jak zauważył prof. Żurawski vel Grajewski, "każdy prezydent amerykański począwszy od George'a Busha ma tendencję, by ocieplić relacje z Rosją, by utrudnić grę Chinom. Jednak rosyjski stereotyp USA jako ich głównego rywala i relacje z Chinami, a także względy wewnętrzne sprawiają, że nic nie wskazuję na zmianę polityki rosyjskiej. Rosja takiego manewru według mnie nie podejmie". 

Gość Polskiego Radia 24 mówił również o relacjach polsko-amerykańskich i pandemii koronawirusa w kontekście Europy i Unii Europejskiej.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (UŁ)
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 15.06

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: niewielkie wzrosty na giełdzie mimo niepewności na linii Waszyngton-Pekin

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 23:48
Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi wzrostami głównych indeksów, chociaż w ciągu dnia przeważali tam sprzedający. Utrzymuje się awersja do podejmowania ryzyka w obliczu wzrostu napięć geopolitycznych na linii USA-Chiny. Dow Jones Industrial na zamknięciu zyskał 0,11 proc. i wyniósł 23 749,76 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,42 proc. i wyniósł 2842,74 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,23 proc. do 8710,72 pkt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: pełna kontrola Chin nad 5G to byłby poważny problem. Chodzi o stabilność Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 14:30
Chińskie firmy technologiczne mają określone zadania – m.in. realizację celów władz w Pekinie. Głównym zadaniem jest rozszerzanie wpływów na rynkach światowych, by wspierać proces budowy prymatu technologicznego Chin. I potem taka właśnie firma, zależna od Pekinu, miałaby poprzez 5G móc decydować o funkcjonowaniu np. infrastruktury krytycznej w kraju, który z tej technologii korzysta - mówi portalowi Polskieradio24.pl dr Marcin Przychodniak (PISM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Michał Lubina: Donald Trump chce uczynić z Chin główne hasło wyborcze

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 20:18
- Donaldowi Trumpowi chodzi o to, by z Chin uczynić główne hasło kampanii. Byłoby to dla niego wygodne, bo odwróciłoby to uwagę od kwestii gospodarczych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Lubina z UJ, podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: wojska USA w Polsce to jedyne narzędzie obrony przed zabójczymi planami Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 14:28
- Olbrzymim sukcesem Prawa i Sprawiedliwości było doprowadzenie do strategicznego sojuszu między Polską a USA wraz z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, broniących całej flanki wschodniej, ale przede wszystkim Rzeczpospolitej Polskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS, były szef MON i marszałek senior Sejmu IX kadencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a relacje międzypaństwowe. Dr Gil: USA i Chiny są na siebie skazane

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 17:51
- Chińczycy będą mieli duże problemy z relokacją procesów produkcji. Wiele krajów w kluczowych gałęziach przemysłu może chcieć wrócić z produkcją do siebie, by uniezależnić się na wypadek przyszłych kryzysów. O tym mówi przecież m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, politolog z UMCS.
rozwiń zwiń