"Ten konflikt będzie się zaostrzał". Politolog o relacjach chińsko-amerykańskich
- Mamy w tej chwili rok wyborczy w USA, a do tego dochodzi pandemia koronawirusa, która przyniosła bardzo poważne objawy w tym kraju. Obiektywna odpowiedzialność Chin jak i potrzeba polityczna administracji amerykańskiej wskazują, że obie strony będą silnie reagowały na wzajemne oskarżenia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
2020-05-17, 15:38
Posłuchaj
Tematem rozmowy było zaostrzenie się relacji między Chinami a USA. - Ten konflikt będzie się zaostrzał. Jeszcze nie ma wzajemnych sankcji, ale logika rozwoju zdarzeń powinna ku temu zmierzać. Mamy w tej chwili rok wyborczy w USA, w połączeniu z pandemią koronawirusa, która przyniosła bardzo poważne objawy w Stanach Zjednoczonych. Obiektywna odpowiedzialność Chin jak i potrzeba polityczna administracji amerykańskiej wskazują, że obie strony będą silnie reagowały na wzajemne oskarżenia - ocenił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
- Nakładają się tutaj na siebie także interesy będą na torach kolizyjnych. Trudno jeszcze wskazywać do jakiego poziomu to dojdzie, ale moim zdaniem napięcie będzie jeszcze przez jakiś czas rosło - dodał.
Powiązany Artykuł
Donald Trump mówi o chińskim ataku. Matthew Tyrmand: jest precyzyjny, nie przesadza ani trochę
Interes Rosji
Jak podkreślił rozmówca, "USA są gwarantem bezpieczeństwa dla Japonii, która pod wpływem Waszyngtonu zmieniła konstytucję i rozwija armię zdolną do operacji strategicznych. Japonia jest z kolei tradycyjnym wrogiem Chin. Do tego dochodzi odpowiedzialność za Koreę Płd., Filipiny, Malezję czy Wietnam. Także Australia sekunduje Waszyngtonowi". - Jeśli coś niepokojącego wydarzy się na Dalekim Wschodzie, co wiązałoby USA, czego w tej chwili nie przewiduję, nawet siły USA nie są nieograniczone i może to spowodować mniejsze zdolności rekcji na innych polach - stwierdził.
- Należy jednak pamiętać, że inne kraje także podlegają skutkom pandemii. Zważywszy na załamanie się cen surowców energetycznych nie wiadomo czy Rosja będzie w stanie wykorzystać okazję, choć z racji natury rosyjskiego systemu, gro obywateli nie musi być szczególnym przedmiotem kalkulacji rządowej - zwrócił uwagę politolog.
REKLAMA
Jak zauważył prof. Żurawski vel Grajewski, "każdy prezydent amerykański począwszy od George'a Busha ma tendencję, by ocieplić relacje z Rosją, by utrudnić grę Chinom. Jednak rosyjski stereotyp USA jako ich głównego rywala i relacje z Chinami, a także względy wewnętrzne sprawiają, że nic nie wskazuję na zmianę polityki rosyjskiej. Rosja takiego manewru według mnie nie podejmie".
Gość Polskiego Radia 24 mówił również o relacjach polsko-amerykańskich i pandemii koronawirusa w kontekście Europy i Unii Europejskiej.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (UŁ)
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 15.06
pkr
Polecane
REKLAMA