Ks. Paweł Rytel-Andrianik: święty Jan Paweł II jest jednym z największych Polaków
- Co Jan Paweł II powiedziałby w maju 2020 roku? Powiedziałby: nie lękajcie się. Polakom przypomniałby o solidarności w sprawach polskich, że solidarność oznacza to, że jeden i drugi niosą brzemię razem we wspólnocie, a nie jeden przeciw drugiemu - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-05-17, 15:20
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Unikatowe zasoby". Rusza największy portal o św. Janie Pawle II
18 maja obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Po odmówieniu modlitwy maryjnej Regina coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego papież Franciszek powiedział w niedzielę w południe: "Jutro przypada setna rocznica urodzin świętego Jana Pawła II w Wadowicach w Polsce. Wspominamy go z wielką miłością i uznaniem".
[ZOBACZ SERWIS SPECJALNY] >>> Jan Paweł II. Papież Polak
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że poniedziałkowe uroczystości stulecia urodzin papieża Polaka rozpoczną się rano. O godzinie 7.00 w Watykanie rozpocznie się msza święta, którą przy grobie św. Jana Pawła II sprawować będzie papież Franciszek. Transmitowana będzie w Programie 1 Polskiego Radia. Ponadto w całym kraju dziś i jutro sprawowane są msze święte dziękczynne za pontyfikat Jana Pawła II - przypomniał ks. Rytel-Andrianik.
REKLAMA
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przyznał, że słowa, które kierował do wiernych Jan Paweł II, są aktualne także dziś, w czasie epidemii koronawirusa. - W liście księża biskupi pytają, co miałby nam do powiedzenia w maju 2020 roku? Święty Jan Paweł II powiedziałby: nie lękajcie się. Powiedziałby o solidarności do Polaków, bo sprawy polskie zawsze mu były bliskie, że jeden drugiego brzemiona noście, że solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię to brzemię niesione razem, we wspólnocie, a nigdy jeden przeciw drugiemu - wyjaśnił.
Powiązany Artykuł
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia
Orędzie kard. Dziwisza
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik dodał, że w liście biskupów na stulecie urodzin świętego Jana Pawła II hierarchowie wspominają o potrzebie ochrony życia w kontekście epidemii koronawirusa.
- Świat walczy o życie każdego człowieka. Trzeba przypomnieć, że św. Jan Paweł II domagał się ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - wyjaśnił duchowny. W tym kontekście gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że dziedzictwem pontyfikatu św. Jana Pawła II jest szczególna troska o dzieci i chorych.
- Wielu niepokoją zmiany demograficzne - wyludnianie się, starzenie się Europy. On powiedział - naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości. On stał na straży godności tych najsłabszych, bezbronnych - dodał.
REKLAMA
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że papież wychodził do każdego człowieka - był jako pierwszy w Auschwitz, w synagodze, szedł do wierzących, niewierzących, prowadził wszystkich do Jezusa Chrystusa. - On był dla ludzi. Wiedział, że Kościół jest dla człowieka, a człowiek potrzebuje Kościoła. I to jego wielkie słowo, właśnie dla osób cierpiących, to było jego świadectwo życia - dodał.
W niedzielę, w przeddzień setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, w całej Polsce sprawowane są jubileuszowe msze święte. Wieczorem były sekretarz Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz, ma wygłosić telewizyjne orędzie do Polaków. Program 3 Polskiego Radia zaprasza o godzinie 20.05 na emisję archiwalnego słuchowiska Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera", którego premiera odbyła się w sierpniu 1982 roku.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
REKLAMA
Gość: ks. Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik KEP)
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 11.33
kstar
REKLAMA
Polecane
REKLAMA