Prof. Łęcicki: biografia Jana Pawła II błogosławieństwem jego papieskiej posługi
- Nie byłoby kroku w dialogu międzyreligijnym i ekumenicznym, gdyby nie pontyfikat Jana Pawła II. Jego otwartość była wskazówką dla kolejnych papieży, a także biskupów - powiedział prof. Grzegorz Łęcicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2020-05-17, 16:12
Posłuchaj
18 maja przypadnie 100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II, którego posługa była wyjątkowym wydarzeniem w dziejach Kościoła katolickiego. Bardzo długie życie i pontyfikat, liczne pielgrzymki zagraniczne, a także encykliki. To wyróżniało okres, w którym Karol Wojtyła pełnił rolę następcy św. Piotra.
Powiązany Artykuł
Ks. Paweł Rytel-Andrianik: święty Jan Paweł II jest jednym z największych Polaków
"Umożliwiał dialog"
Prof. Grzegorz Łęcicki zaznaczył, że nie byłoby kroku w dialogu międzyreligijnym i ekumenicznym, gdyby nie pontyfikat Jana Pawła II. Zauważył, że umożliwiał i ułatwiał on porozumienie się różnych stron.
- Był to pierwszy papież, który poszedł do synagogi i meczetu. Jako pierwszy zgromadził przedstawicieli różnych religii na wspólnej modlitwie. Jego otwartość była wskazówką dla kolejnych papieży, a także biskupów – podkreślił gość Polskiego Radia 24.
Uniwersalizm i bogactwo osobowości
W czasach swojej młodości, która przypadała m.in. na okres II wojny światowej, Jan Paweł II pracował jako robotnik w kamieniołomach. Prof. Łęcicki zaznaczył, że doświadczenie ciężkiej, fizycznej pracy, miało przełożenie na postrzeganie przez Karola Wojtyłę swojej roli jako papieża.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jan Paweł II. Polak papieżem. Zobacz serwis specjalny
- Widać to chociażby w jego nauczaniu. Potrafił zrozumieć duszę człowieka, który nie był wielkim filozofem czy artystą. Miał poczucie godności trudu wielu ludzi. Nauczanie o pracy, którą Jan Paweł II znał z własnego doświadczenia, a nie tylko z opowieści, znalazło wyraz w encyklice dotyczącej ludzkiej pracy - wskazał teolog i dodał, że każdego człowieka kształtuje jego biografia. - Biografia Jana Pawła II również była błogosławieństwem dla jego papieskiej posługi - powiedział.
Prog. Grzegorz Łęcicki stwierdził, że Karol Wojtyła czerpał nie tylko ze swojego życia robotniczego, ale także z tego, iż był aktorem oraz poetą. – Jest to bogactwo jego osobowości, pewien uniwersalizm – podkreślił i zwrócił uwagę, że istotą naśladowania Jana Pawła II jest próba naśladowania jego świętości i słuchanie jego nauki.
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Grzegorz Łęcicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 14.39
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA