more_horiz

Maria Libura: jedna osoba może spowodować powstanie nowego ogniska koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 17:00
- W Seulu wystarczył jeden przypadek osoby, która przeszła po dzielnicy z klubami nocnymi, nie wiedząc, że ma koronawirusa i spowodowała powstanie nowego ogniska. Czeka nas długa i trudna walka - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Klubu Jagiellońskiego.
Audio
  • Maria Libura o konsekwencjach odmrażania gospodarki (Temat Dnia/Gość PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Maria Wan/Shutterstock

1200 fryzjer.jpg
Kolejny etap otwierania gospodarki – ruszają nie tylko fryzjerzy. Zobacz, co się zmienia

Od najbliższego poniedziałku zacznie obowiązywać rozporządzenie regulujące m.in. działalność gospodarczą w czasie pandemii. Otwiera ono m.in., przy zachowaniu szczególnych zasad, salony fryzjerskie, restauracje, "wyspy" w galeriach handlowych, ale wciąż utrzymuje kwarantannę, obostrzenia podróżne, dotyczące zgromadzeń czy określonych profesji.

Maria Libura wskazywała w Polskim Radiu 24, że większość państw próbuje powoli znosić restrykcje. Zarówno z przyczyn gospodarczych, jak i społecznych. - We Włoszech emeryci wychodzą na plaże, tłumacząc, że podjęli takie ryzyko, bo nie mogli wytrzymać już siedzenia w domu i wpadali w depresję - mówiła.

- III etap odmrażania gospodarki nie oznacza powrotu do tego, co było, ale powrót pewnych form aktywności z nowymi rodzajami ograniczeń - podkreślała.

1200_koronawirus_PAP.jpg
Nowe zakażenia COVID-19 w Chinach. Część z nich to "infekcje importowane"

"Czeka nas długa i ciężka walka"

Gość Polskiego Radia 24 wskazywała, że tempo odmrażania gospodarki zależy od warunków lokalnych. - Jest wiele rzeczy, których nie wiemy i trudno je przewidzieć. Nie wiemy jakie mogą być konsekwencje niestosowania ograniczeń w tzw. nowej normalności - podkreślała.

Maria Libura zwracała uwagę na to, że po zniesieniu niektórych ograniczeń epidemiologicznych w krajach azjatyckich pojawiły się nowe ogniska koronawirusa.

- Zarówno przypadki Chin, jak i Korei Południowej, pokazują jak niezwykle trudna walka czeka nas na dłuższą metę - mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Maria Libura (Klub Jagielloński)

Data emisji: 17.05.2020

Godzina emisji: 15.33

kstar

Zobacz także

Zobacz także