"Kultura w sieci". Dyrektor NCK: zgłoszeń o dofinansowanie było na ponad 470 mln złotych
- Jestem trochę z zakonu żebraczego. Nieustannie chodzę do Ministerstwa Kultury i proszę premiera Piotra Glińskiego o dodatkowe środki. Efekt jest taki, że co roku zwiększamy budżet, który przekazujemy lokalnym społecznościom - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.
2020-05-18, 16:15
Posłuchaj
Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego "Kultura w sieci", finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 60 000 000 zł trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii koronawirusa. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października 2020 roku. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w internecie.
Powiązany Artykuł
![kultura-1200-tt.jpg](http://static.prsa.pl/images/f2cd24ec-c3e7-4d71-ae13-c5c75045bcb8.jpg)
"Spektakularny sukces". Dyrektor NCK o programie "Kultura w sieci"
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że żywa kultura funkcjonuje w społecznościach lokalnych. - Przekazujemy środki na twórcze działania, które mają charakter lokalny. W każdym miejscu znajdzie się bardzo ciekawy i inspirujący projekt. Cieszy, że poprzez działalność w internecie społeczność lokalna może pochwalić się swoją działalnością, która przez lata była realizowana bezpłatnie dla dobra wspólnego. Cieszy również wsparcie dla teatru, prawie 80 projektów, które z powodu epidemii nie mogą funkcjonować. To buduje i daje dodatkową chęć do działania - powiedział prof. Rafał Wiśniewski.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury podkreślił, że na program Kultura w sieci przewidziano 60 mln złotych. Tymczasem zgłoszeń było na ponad 470 mln złotych. - Nigdy w Narodowym Centrum Kultury nie było tak, że w ramach jednego projektu przekazaliśmy różnym instytucjom 60 mln złotych - powiedział prof. Rafał Wiśniewski. - Jestem trochę z zakonu żebraczego. Nieustannie chodzę do Ministerstwa Kultury i proszę premiera Piotra Glińskiego o dodatkowe środki. Efekt jest taki, że co roku zwiększamy budżet, który przekazujemy lokalnym społecznościom - dodał.
REKLAMA
Dziedzictwo Jana Pawła II
W ramach projektu Kultura w sieci nie zabrakło też inicjatyw związanych z Janem Pawłem II, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w poniedziałek. Jesteśmy odpowiedzialni za kultywowanie dziedzictwa Jana Pawła II. Jego myśl ma charakter uniwersalny i ponadczasowy. To był człowiek, który pochylił się nad drugim człowiekiem, nie odtrącał, szukał tam, gdzie inni nie próbowali się nawet wybrać. Z drugiej strony odnajdywał piękno w małych rzeczach, przypomniał, jak ważna jest natura. To daje asumpt do stwierdzenia, że jest bardzo silnie zakorzeniony w świadomości Polaków. Jan Paweł II jest jedną z trzech najczęściej przywoływanych osób, z których jesteśmy dumni - stwierdził prof. Rafał Wiśniewski.
Kultura w sieci to nowy program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury uruchomiony z inicjatywy wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego, ze środków MKiDN w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem internetu.
Więcej w nagraniu
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 15.06
REKLAMA
PR24
REKLAMA