X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Wyrok reżimu Kiszczaka i Jaruzelskiego". Jan Parys o historii pułkownika Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 20:05
- Wyrok śmierci na płk Kuklińskim z 1984 r. jest znakiem, wskaźnikiem, czym była PRL. Byliśmy częścią Układu Warszawskiego, to były lata załamania gospodarczego po tym, jak wprowadzono stan wojenny. Mieliśmy wtedy w kraju dyktaturę - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były wiceminister obrony narodowej.
Audio
  • 23.05.2020 Jan Parys (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

23 maja 1984 roku, Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego zaocznie skazał pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na karę śmierci i konfiskatę majątku, uznając go winnym "zdrady państwa i dezercji". Kukliński, jako wysoki rangą oficer Sztabu Generalnego, miał dostęp do tajnych dokumentów Układu Warszawskiego.

Kukliski 663.jpg
Ryszard Kukliński. Człowiek, który wstrząsnął komuną

- Ryszard Kukliński był przez ponad 20 lat oficerem, który robił karierę, i w miarę jak awansował, dojrzewał życiowo, zaczynał się orientować, ze Ludowe Wojsko Polskie tak naprawdę nie jest polskie, podlega władzom w Moskwie, a na wypadek wojny polscy żołnierze będę używani do ataku na państwa zachodnie. Kukliński był świadkiem agresji Układu Warszawskiego na Czechosłowację, widział jak demokratyczne aspiracje Czechów i Słowaków są niszczone przez armie Układu Warszawskiego - przypominał Jan Parys.

- W momencie gdy płk Kukliński zorientował się, że dowództwo polskie i radzieckie bierze pod uwagę, że Polska może być zaatakowana bronią nuklearną, był tym przerażony. Zdawał sobie sprawę, że uderzenie atomowe w Polskę zniszczy prawie całkowicie nasz naród. Wtedy zdecydował się na współpracę z USA - podkreślał  gość audycji.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] <<< Jerzy Bukowski, były rzecznik Ryszarda Kuklińskiego: on uratował Polskę i świat

W latach 70. i na początku 80. przekazał Amerykanom strategiczne plany wojskowe, dotyczące między innymi sowieckiej inwazji na Europę oraz zamiaru wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W 1981 roku wobec bezpośredniego zagrożenia dekonspiracją, Kukliński wraz z rodziną uciekł do Stanów Zjednoczonych. Zmarł w 2004 roku.

Po przemianach ustrojowych w Polsce, w 1997 roku ostatecznie został uniewinniony. Jego rehabilitacja była nieoficjalnym warunkiem przyjęcia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego USA, nazwał Kuklińskiego "pierwszym polskim oficerem w NATO".

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mateusz Drozda

Goście: Jan Parys

Data: 23.05.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak powstał Układ Warszawski

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 05:45
65 lat temu, 14 maja 1965 roku w Warszawie przywódcy Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRS podpisali sojusz polityczno-wojskowy, określany jako Układ Warszawski. Państwa wchodzące w jego skład były całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, zarówno pod względem politycznym, jak i militarnym.
rozwiń zwiń