X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To armagedon do kwadratu". Adrian Furgalski o kryzysie w branży lotniczej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 12:47
- W ostatnich tygodniach znacznie wzrosła kwota utraconych przychodów przez linie lotnicze. To dziś ok. 400 mld dolarów - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Audio
  • Adrian Furgalski o kryzysie w branży lotniczej spowodowanym pandemią koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")
Adrian Furgalski
Adrian FurgalskiFoto: PR24

Pandemia koronawirusa uderzyła niemal w każdą dziedzinę życia społeczno-gospodarczego. Ucierpiało wiele firm, w tym nie tylko te małe, ale także największe przedsiębiorstwa. Kryzys dotknął też branżę lotniczą, która z powodu zamknięcia granic i zamrożenia turystyki zanotowała gigantyczne straty.

samolot-lotnisko-okecie-free-shut-1200.jpg
Wracają loty krajowe. Zobacz od kiedy i na jakich zasadach

- Kilka tygodni temu o sytuacji w branży lotniczej powiedziałem, że to armagedon. Dziś mogę stwierdzić, że to armagedon do kwadratu. Sytuacja tam się pogorszyła, choć na pewno światełkiem w tunelu jest to, że w coraz większej liczbie krajów mówimy o odbudowie połączeń lotniczych - powiedział Adrian Furgalski.

"Pomoc rządowa powinna trafić do linii lotniczych"

Jak dodał, "w ciągu ostatnich kilku tygodni znacznie wzrosła kwota utraconych przychodów przez linie lotnicze". - To dziś ok. 400 mld dol. Kwota ta stanowi ponad połowę tego, co przewidywano na ten rok - powiedział.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Pomoc dla lotnisk w dobie koronawirusa. Rządowe wsparcie w wysokości ponad 140 mln zł

W tym kontekście Adrian Furgalski odniósł się do rządowych pomocy dla przewoźników. Zaznaczył, że jest ona niezwykle istotna. - Uważam, że pomoc rządowa powinna trafić do linii lotniczych. Dlatego, że to jeden z warunków odbudowy gospodarki, turystyki, po wychodzeniu z pandemii. Poza tym straty, gdybyśmy nie pomagali liniom lotniczym, byłyby większe od kosztów tej pomocy - zaznaczył. I dodał, że w skali świata państwa wsparły swoich narodowych przewoźników kwotą sięgającą już 90 mld dol.

Adrian Furgalski przypomniał także, że formy finansowego wsparcia bywają różne. - Często nie odbywa się to na zasadzie "dajemy wam pieniądze i róbcie, co chcecie". We Francji Air France zobowiązał się m.in. do szybszego zmniejszania emisji CO2. Z kolei niektórzy przewoźnicy otrzymali pieniądze z naddatkiem po to, żeby po pandemii być na uprzywilejowanej pozycji i nie stać się dobrym kąskiem dla potencjalnych kupców. Myślę tu o liniach singapurskich. Tam nikt nie kryje, że pompowane w ramach pomocy pieniądze są nie tylko na pokrycie strat, ale też na zakup kolejnych samolotów - podkreślił.

PAP lotnisko koronawirus 1200.jpg
Pasażerskie połączenia lotnicze będą przywracane w Polsce w trzech fazach

"Ludzie nie od razu będą garnęli się do latania"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 niezwykle ważna jest rządowa pomoc dla rodzimego LOT-u. - Dlatego, że ludzie nie od razu będą garnęli się do latania, ponieważ przecież trzeba gdzieś dolecieć. Na razie wiemy, że od 1 czerwca LOT wznowi część połączeń krajowych, ale rozporządzenie premiera zakazujące lotów międzynarodowych kończy się 6 czerwca. Pytanie, czy nie zostanie ono wydłużone, bo jak na razie granice pozostaną zamknięte do 12 czerwca

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Goście: Adrian Furgalski (wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR)

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 11.08

PR24/bb

Czytaj także

Skrajnie różne plany na przyszłość. Brussels Airlines oraz Ryanair zdradzają strategie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 08:58
Belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines zapowiedziały, że w związku z kryzysem wywołanym przez nowego koronawirusa zwolnią czwartą część załogi, czyli około tysiąca osób. Dla odmiany irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair, zamierzają od 1 lipca wznowić niemal połowę swoich rozkładowych lotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie nowy pas postojowy na lotnisku w Balicach. Podpisano umowę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 18:36
Władze lotniska imienia Jana Pawła II podpisały umowę na budowę nowego pasa postojowego dla samolotów. Ta inwestycja jest elementem rozbudowy portu. Jej wartość jest szacowana na miliard złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LOT szykuje się do wznowienia połączeń. Będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na pokładach

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 12:30
Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzą na pokładach swoich samolotów nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem. Od pierwszego czerwca LOT wznawia regularne połączenia. Na razie będą to rejsy krajowe, między innymi do Gdańska, Krakowa, Szczecina i Wrocławia.
rozwiń zwiń