Prof. Arkadiusz Jabłoński o etyce uczonych
- Na szczęście nie wszyscy naukowcy podporządkowują się temu, by być popularnym, znanym czy rozpoznawalnym w środowisku. Trzeba umieć słuchać tych ludzi, wyławiać z wielogłosu i jazgotu, który do nas dociera - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof społeczny KUL.
2020-05-28, 09:01
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 prof. Arkadiusz Jabłoński komentował m.in. wypowiedzi prof. Ewy Łętowskiej, która stwierdziła, że obowiązki głowy państwa w razie niedokonania wyboru prezydenta powinien przejąć marszałek Senatu.
- Etos polskich uczonych jest pochodną etosu uczonych w świecie, który jest znacząco obniżony przez komercjalizację nauki. Kryterium, które czyniło nauki humanistyczne, społeczne i prawne w miarę wiarygodnymi to dążenie do prawdy, chęć zmierzenia się z rzeczywistością przez zbliżanie się do niej, a nie dowolne interpretowanie. Teraz pewną modą w postmodernistycznym uprawianiu nauki jest oryginalność, dążenie do ekstrawagancji interpretacyjnej, która pozwala nadać sobie miano tego, który "widzi" w odróżnieniu od tych, którzy są w stanie tylko literalnie odczytywać - komentował profesor.
Marszałek Tomasz Grodzki w swojej wypowiedzi wymienił "dwa mechanizmy", które według niego zapewnić mogą zgodność przeprowadzonych w nowym terminie wyborów z konstytucją: wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oraz zakończenie kadencji Andrzeja Dudy lub jego dymisja.
W ten sposób przywołał opinię prof. Ewy Łętowskiej, która oceniła, że każda próba przeprowadzenia wyborów w nowym - po 10 maja - terminie będzie niezgodna z konstytucją, poza "wyczekaniem" na upływ obecnej kadencji prezydenckiej lub wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji, zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Stanisław Janecki
Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński
REKLAMA
Data emisji: 28.05.2020
Godzina emisji: 07.47
PR24/PAP/ka
REKLAMA