Dr Maciej Onasz: wejście w życie specustawy umożliwi przeprowadzenie wyborów 28 czerwca

- Dopiero wejście w życie nowej specustawy dot. wyborów prezydenckich, która leży nadal w Senacie, umożliwi przeprowadzenie wyborów 28 czerwca - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz z Uniwersytetu Łódzkiego.

2020-06-01, 14:30

Dr Maciej Onasz: wejście w życie specustawy umożliwi przeprowadzenie wyborów 28 czerwca
II tura wyborów odbędzie się 12 lipca. Foto: Shutterstock.com/Dziurek

Posłuchaj

Dr Maciej Onasz o uchwale PKW i wyborach prezydenckich ("Temat Dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1200_Marciniak_PAP.jpg
"Wymaga maksymalnego zaangażowania". Przewodniczący PKW o terminie wyborów prezydenckich

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. ws. stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenta została opublikowana w poniedziałek w Dzienniku Ustaw. Marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na zarządzenie wyborów.

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw, a głosowanie powinno się odbyć w ciągu 60 dni.

REKLAMA

- Uchwała wreszcie została opublikowana. Trzy tygodnie to sporo w normalnych warunkach, ale wszyscy wiemy, że w obecnej sytuacji warunki takie nie są - wskazywał w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Powiązany Artykuł

senat 1200 free.jpg
Senackie komisje wznowiły prace nad ustawą ws. wyborów. Apel posłów PiS do marszałka Grodzkiego

Senat zakończy prace nad specustawą za dwa dni?

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że "termin 14 dni, które od dzisiaj ma marszałek Sejmu na rozpisanie nowych wyborów, powoduje, że nie ma już możliwości, aby wybory odbyły się na bazie pierwotnych przepisów obowiązujących do tej pory".

Dr Maciej Onasz odniósł się także roli Senatu w ustalanie nowego terminarza wyborczego. - Nawet jeśli Senat zdecydowałby się, na co już nic nie wskazuje, na wykorzystanie 30 dni na prace nad nową specustawą, to i tak wejdzie ona w życie przed końcem terminu marszałka Sejmu na ogłoszenie nowych wyborów, które będą już zgodne z nową ustawą - tłumaczył.

- Sędzia Marciniak nie powiedział tego wprost, ale wiele wskazuje na to, że zakłada on zakończenie prac Senatu nad ustawą najpóźniej w ciągu najbliższych dwóch dni - dodał.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Maciej Onasz

Data emisji: 01.06.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 13.09

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej