"Niemcy karmią bestię". Jan Parys o budowie Nord Stream 2

- USA uważają, że nie może być tak, iż Ameryka wydaje miliardy na obronę Europy, a niektóre państwa europejskie finansują rosyjskie zbrojenie. Nord Stream 2 będzie podtrzymywał rosyjską gospodarkę. Pieniądze z gazociągu będą kroplówką życia - mówił w Polskim Radiu 24 były minister obrony narodowej Jan Parys. 

2020-06-10, 16:15

"Niemcy karmią bestię". Jan Parys o budowie Nord Stream 2
Jan Parys. Foto: PR24

Jego zdaniem USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa powiedziały "dosyć" pewnym praktykom, które miały miejsce w ostatnich 20 latach. - Dosyć, żeby Ameryka broniła Europy, która redukuje nakłady na zbrojenia i staje się pasażerem na gapę. Przede wszystkim chodzi o Niemcy - zauważył Jan Parys. 


Posłuchaj

Jan Parys o polityce USA wobec Europy (Temat dnia/Gość PR24) 20:37
+
Dodaj do playlisty

 


Powiązany Artykuł

pap_usa-1200.jpg
"Niemcy rozumieją, że zmienia się geopolityka". Premier o możliwym przesunięciu do Polski żołnierzy USA

Dodatkowo - wskazywał gość Polskiego Radia 24 - Niemcy karmią bestię. - Budują rurociąg, który będzie zasilał stronę rosyjską dewizami. Ta kwota właściwie pozwala Rosji utrzymywać zbrojenia. Stąd po stronie USA jest duże zdenerwowanie. Ameryka broni Europy, a większość polityków europejskich atakuje USA i prezydenta Donalda Trumpa. Wspierają gospodarczo Rosję, Angela Markel ma ambicje, aby zarządzać ws. lokacji wojsk USA. Na to w Ameryce nikt się nie zgodzi - tłumaczył były szef MON. 


Polityka i sentymenty

Podkreślił, że informacje ws. redukcji kontyngentu USA w Europie są na razie nieoficjalne. Jednak jego zdaniem Polska ma silną pozycję w polityce USA. - W polityce sentymenty są mało istotne. Ambasador USA w Polsce powiedziała, że jak ktoś chce mieć przyjaciela, to powinien kupić psa. Chodzi raczej o wzajemne zrozumienie i zharmonizowanie interesów. Polska chce przezwyciężyć dylemat położenia między Rosją i Niemcami. Stawia na sojusz z USA, który jest w interesie Ameryki, która chce z kolei bronić Europy. Polska i Rumunia są krajami frontowymi NATO. W czasach zimnej wojny krajem frontowym były Niemcy, dziś Niemcy stanowią zaplecze. Nie ma potrzeby, by stacjonowały tam liczne siły amerykańskie. Tym bardziej że spotykają się z codziennymi afrontami - powiedział Jan Parys. 

REKLAMA

Dodał również, że Polska z racji swojego potencjału i położenia ma prawo uczestniczyć w programie NATO Nuclear Sharing, czyli współdecydowania wraz z innymi państwami o użyciu broni nuklearnej. 

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jan Parys (były szef MON)
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 15.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej