"Kunktatorstwo". Socjolog o stanowisku Trzaskowskiego ws. postulatów LGBT

- Rafałowi Trzaskowskiemu nie opłaca się zajęcie twardego stanowiska ws. postulatów środowiska LGBT, jeszcze nie teraz. Postulaty są wspierane czasami werbalnie, gdy to się opłaca - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Krzysztof Karnkowski. 

2020-06-16, 11:33

"Kunktatorstwo". Socjolog o stanowisku Trzaskowskiego ws. postulatów LGBT

"Tęczowa rodzina może składać się z dziecka/dzieci i dwóch mam lub dwóch tatów. Mogą ją również tworzyć dwie mamy oraz ojciec dziecka lub dwóch ojców i matka dziecka" - czytamy w dokumencie opublikowanym przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, które współpracowało przy stworzeniu podpisanej przez Rafała Trzaskowskiego warszawskiej Karty LGBT. Dokument definiuje pewien polityczny plan, którego efektem ma być zmiana na polskiej scenie politycznej.  Jego autorzy uważają, że w roku 2020, a także w 2025 powinien w Polsce być wybrany prezydent, który akceptuje takie rozwiązania i jest zwolennikiem pojęcia "równości małżeńskiej".


Posłuchaj

Dr Krzysztof Karnkowski o strategii polityków PO do postulatów środowisk LGBT (Temat dnia/Gość PR24) 25:17
+
Dodaj do playlisty

 

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że strategia jest szczegółowo rozpisana na lata. - Polacy jako społeczeństwo nie są jednak gotowi na te plany, postulaty są bardzo daleko idące. Żaden z polityków w kampanii wyborczej nie podpisze się pod nimi. Byłoby to zbyt ryzykowne - powiedział dr Krzysztof Karnkowski.

Powiązany Artykuł

Parada równości warszawa lgbt shutt free-1200.jpg
"Telewizja TVN przysłużyła się Andrzejowi Dudzie". Ekspert o zamieszaniu wokół LGBT

Strategia opisuje, w jaki sposób zmieniać myślenie Polaków w tej sprawie. Chodzi m.in. o parady równości i edukację seksualną dzieci. - Kolejne roczniki młodych ludzi wchodzących na rynek wyborczy będą coraz bardziej otwarte na realizację tych postulatów. Jednak w tej chwili żaden z polityków nie poprze tego wprost. Warto też pamiętać, że PO nie wprowadziła nawet związków partnerskich, które specjalnie nie budzą kontrowersji i byłyby możliwe do przeprowadzenia. Nawet prezydent Andrzej Duda mówił, że taką ustawę by podpisał. Tymczasem przez osiem lat rządów PO nie doszło do żadnego realnego ruchu w tym kierunku - przypomniał socjolog. 

REKLAMA

Klucz do sprawy

Rafał Trzaskowski w 2018 r. powiedział, że chciałby udzielić ślubu parze jednopłciowej. Jednak dziś politycy Platformy Obywatelskiej nie udzielają odpowiedzi na pytanie dotyczące małżeństw homoseksualnych. - Zmienił się obszar walki Rafała Trzaskowskiego. Wtedy chodziło tylko o Warszawę, dziś o całą Polskę. Kluczowe dla zrozumienia wycofania w tej sprawie jest wypowiedź byłego szefa klubu parlamentarnego PO Rafała Grupińskiego z 2019 roku ze Świebodzina, że o pewnych sprawach nie należy mówić, ale można je realizować po wygranych wyborach. Warszawa jest bardziej liberalna, tego typu postulaty nie napawają większymi obawami. Na prowincji nie można tych postulatów wyartykułować wprost - zauważył dr Karnkowski. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że strategia jest bardzo sprytnie rozpisana, choć czasami rozbiega się z wizją polityków opozycji. - Rafałowi Trzaskowskiemu nie opłaca się zajęcie twardego stanowiska ws. postulatów środowiska LGBT, jeszcze nie teraz. Nazwałbym to kunktatorstwem. Nie liczyłbym na miejscu środowiska LGBT na kandydata Koalicji Obywatelskiej. Postulaty są wspierane czasami werbalnie, gdy to się opłaca - podsumował komentator. 

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Krzysztof Karnkowski

Data emisji: 15.06.2020

Godzina emisji: 10.08/10.33

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej