Macierewicz: Trump chce, żeby Polska weszła do najściślejszego kręgu sojuszników USA
- Stanowisko amerykańskie jest jasne. Administracja Donalda Trumpa chce, żeby Polska weszła do najściślejszego kręgu sojuszników Stanów Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS, były szef MON i marszałek senior Sejmu IX kadencji. - Mamy takie same dążenia. Wierzę, że zaowocuje to wzmocnieniem naszego potencjału gospodarczego, jak i wzmocnieniem obecności wojsk USA w Polsce - dodał.
2020-06-18, 10:40
Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem po pandemii zaproszonym przez Donalda Trumpa. - To pokazuje pozycję Polski jako sojusznika - mówił prezydent. - Rozmowy z Donaldem Trumpem mają dotyczyć obrony i bezpieczeństwa, współpracy energetycznej i gospodarczej oraz bezpieczeństwa telekomunikacyjnego - poinformował.
"Każde państwo musi tworzyć własne gwarancje bezpieczeństwa"
Antoni Macierewicz mówił w PR24 o zmieniającej się sytuacji w obszarze obronności Polski wraz z objęciem rządów Zjednoczonej Prawicy w 2015 roku.
Powiązany Artykuł
Doradca prezydenta RP: obronność, bezpieczeństwo, energetyka tematami rozmów Duda-Trump
- Polska należała do NATO, ale NATO nie było obecne w Polsce. To zmieniło się dzięki PiS, które ostrzegało od dawna, że imperializm rosyjski jest największym zagrożeniem dla Europy. Fundamentalnym dążeniem Federacji Rosyjskiej jest dążenie do wyeliminowania Stanów Zjednoczonych, w ogóle z Europy, i zdominowanie Europy dzięki przewadze militarnej - tłumaczył b. szef MON. Przekonywał ponadto, że "każde państwo musi tworzyć własne gwarancje bezpieczeństwa, bo tylko wtedy jest pożądanym sojusznikiem". - Tak postępujemy od 2015 roku"- stwierdził Antoni Macierewicz.
REKLAMA
W budowaniu silnego, bezpiecznego państwa polski rząd oraz prezydent Andrzej Duda duże znaczenie przywiązują do ścisłej współpracy w zakresie wojskowości z administracją USA.
- Stanowisko amerykańskie jest jasne. Administracja Donalda Trumpa chce, żeby Polska weszła do najściślejszego kręgu sojuszników Ameryki - stwierdził marszałek senior Sejmu IX kadencji. - Mamy takie same dążenia. Wierzę, że zaowocuje to wzmocnieniem naszego potencjału gospodarczego, jak i wzmocnieniem obecności wojsk USA w Polsce. Ważne jest, żebyśmy byli zdolni do zreformowania i wzmocnienia naszej armii, abyśmy sami mogli odeprzeć atak - dodał.
Posłuchaj
REKLAMA
Według Antoniego Macierewicza, szanse na to "są olbrzymie". - Dotyczą polityki energetycznej, ale przede wszystkim polityki bezpieczeństwa w wymiarze wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Dotyczą też problemów teleinformatycznych, problemu 5G (...) - wyliczał polityk PiS.
"Cała Polska wschodnia została >oddana<"
W audycji także o tym, jak wyglądało polskie wojsko w czasach koalicji PO-PSL, gdy jak zauważył Gość PR24 "PO zajmowała się zmniejszaniem polskich wojsk". - Cała Polska wschodnia została "oddana" pod potencjalny atak nieprzyjaciela - przypomniał Antoni Macierewicz.
Były szef MON odniósł się także do składu zespołu doradców, który ma doradzać Rafałowi Trzaskowskiemu w kwestiach dotyczących obronności. "Powołałem Zespół Doradców ds. Bezpieczeństwa i Obrony Polski. Dziękuję generałom i ekspertom za zaangażowanie w jego prace." – napisał na Twitterze kandydat na prezydenta – "Mój cel to odbudowa niszczonego w ostatnich latach etosu polskiego żołnierza, wzmacnianie pozycji Polski w NATO i rozwój naszego przemysłu obronnego."
REKLAMA
- Cały ten zestaw osób, które mają doradzać, to ludzie, którzy swoją opcję antyamerykańską wielokrotnie podkreślali, dawali wyraz niechęci obecności wojsk USA w Polsce - przekonywał Antoni Macierewicz.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Antoni Macierewicz
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 09.33
PAP/IAR/PR24/tb
REKLAMA
Polecane
REKLAMA