Akcja #JednymGłosem. Wirtualny chór dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego

- Chcemy by był to hołd pamięci. Nie możemy w tym roku zobaczyć się na żywo, zachęcamy, by spotkać się za pomocą łącz internetowych, telewizji, by zaśpiewać dla powstańców - mówił o akcji #JednymGłosem  Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

2020-06-28, 15:33

Akcja #JednymGłosem. Wirtualny chór dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego. Foto: pixabay

Jan Ołdakowski przypominał, że tegoroczne obchody uroczystości wybuchu Powstania Warszawskiego będą nietypowe ze względu na zagrożenie epidemią koronawirusa. - Największe spotkanie, które co roku miało miejsce na pl. Józefa Piłsudskiego, gdzie razem śpiewaliśmy piosenki powstańcze, w tym roku będzie wydarzeniem zdalnym - wyjaśniał.

Powiązany Artykuł

Jan Ołdakowski MPW FREE 1200_660.jpg
Jan Ołdakowski o Powstaniu Warszawskim: Polacy zawsze biją się o swoją wolność

Akcja #JednymGłosem polega na stworzeniu przez wszystkich chętnych teledysku do piosenki "Pałacyk Michla". Swoje wykonanie piosenki każdy może nagrać samodzielnie w domu, a następnie przesłać do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego pracownicy przy wsparciu zaproszonych artystów zmontują obraz i dźwięk z otrzymanych nagrań, nałożą na siebie głosy - po to, by z indywidualnych nagrań powstał chór.

- "Pałacyk Michla" jest utworem, który powstał w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, czuć w nim z jednej strony entuzjazm, nadzieję na zwycięstwo, jednocześnie jest to prosta i rytmiczna piosenka, którą łatwo zapamiętać i zaśpiewać - tłumaczył Jan Ołdakowski.

Józef Szczepański ps. "Ziutek", autor utworu, powstaniec warszawski, nie przeżył  powstania. - Zasłynął utworem "Czerwona zaraza", który był zakazany w czasach PRL, krążył wyłącznie w  odpisach. Piosenka "Pałacyk Michla" powstał w czasie odpoczynku po jednej z walk, przy przypadkowo znalezionym pianinie, dla zbudowania atmosfery, podtrzymania ducha - dodał gość audycji.

REKLAMA

- Mam świadomość, że pokolenie dzisiejszych nastolatków jest ostatnim, które ma okazję spotkać się z żołnierzami Armii Krajowej czy powstańcami, z ludźmi którzy są naprawdę wyjątkowi. To były jedne z wybitniejszych pokoleń w dziejach Polski, ukształtowane przez krótki okres wolnej Polski, które wchodziło w dorosłość w czasie okupacji niemieckiej, a dla którego mottem życiowym było zaangażowanie w sprawy wspólne, ci ludzie są niejako ambasadorami polskiej historii - dodał Jan Ołdakowski.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Jan Ołdakowski 

REKLAMA

Data emisji: 28.06.2020

Godzina emisji: 14:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej