"Bijemy się o strategiczne interesy". Prof. Witold Modzelewski o fuzji Orlenu i Lotosu
- Fuzje wielkich struktur zawsze będą w ten czy inny sposób oceniane z perspektywy kryterium ograniczenia konkurencji. Gdy mamy do czynienia z połączeniem dwóch podmiotów, które są istotnymi dostawcami nie tylko na rynek Polski, to pojawia się jeden z największych graczy na rynku europejskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
2020-06-29, 17:07
Z końcem maja Komisja Europejska poinformowała, że wydłużyła do 22 lipca czas na podjęcie decyzji w sprawie przejęcia gdańskiej Grupy Lotos przez PKN Orlen.
Powiązany Artykuł
![orlen lotos.jpg](http://static.prsa.pl/images/9ee35b62-38a4-4475-9f88-1121eddbde7a.jpg)
Przejecie Lotosu przez PKN Orlen. KE daje zgodę, ale stawia warunki
Stało się tak po złożeniu przez płocki koncern propozycji nowych środków zaradczych w odpowiedzi na zastrzeżenia Brukseli.
Posłuchaj
Prof. Witold Modzelewski podkreślał, że podmiot powstający z połączenia dwóch polskich spółek będzie liczącym się graczem nie tylko na rynku europejskim, co może powodować próby zatrzymania tej fuzji. - Dotykamy w związku z tym już nie tylko interesów ekonomicznych, ale i geopolitycznych. Tego rodzaju gracz będzie wzmacniać siłę naszego państwa, będziemy silniejsi, a trudno mieć komuś za złe, nawet sojusznikowi, że wolałby, abyśmy zanadto nie urośli - stwierdził ekonomista.
"Musimy walczyć o swoje interesy"
REKLAMA
- Mamy do czynienia z pewnym założeniem geopolitycznym, że przy formalnej równości głosu w UE są państwa słabsze. Państwa, które nie są liderami, założycielami, tymi, którym więcej wolno np. w kwestii długu publicznego czy deficytu. Jesteśmy jednym z takich państw, które przybyły do Unii Europejskiej 15 lat temu, które mają się dostosowywać i przyjmować wzorce. Jak to bywa w polityce, musimy się nieco porozpychać, zawalczyć o swoje interesy, za co możemy być skarceni - komentował gość audycji.
Powiązany Artykuł
![PKN Orlen 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f167672f-393c-4a29-b5dd-97e485875b3a.jpg)
Daniel Obajtek: zakup Lotosu poprawi naszą konkurencyjność i stabilność
Proces przejęcia Lotosu został zainicjowany w lutym 2018 r. W lipcu 2019 r. PKN Orlen złożył w KE formalny wniosek o zgodę na koncentrację. Miesiąc później pomiędzy płockim koncernem a Skarbem Państwa i Grupą Lotos podpisane zostało porozumienie określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: prof. Witold Modzelewski
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 15:33
REKLAMA
REKLAMA