more_horiz

"Przez lata był zapomniany i nieznany". Piotr Dmitrowicz o Janie Karskim

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 15:30
- Przez całe lata, do premiery filmu "Shoah" w 1985 roku, historia Jana Karskiego była nieznana i zapomniana. Głównie dlatego, że za żelazną kurtyną głośno mówił co myśli o komunizmie - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

13 lipca 2000 roku zmarł Jan Karski, polski prawnik, historyk i dyplomata. Obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych, wykładowca akademicki i profesor Uniwersytetu Georgetown. Sekretarz dyrektora Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holocaustu. Członek Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

- Jan Karski urodził się w 1914 roku w Łodzi, tam dorastał. Był absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego, wydziału prawa i znakomitym dyplomatą - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz.

Posłuchaj
18:58 _PR24_AAC 2020_07_12-14-09-09.mp3 Piotr Dmitrowicz wspomina Jana Kurskiego w 20. rocznicę śmierci (Temat Dnia/Gość PR24)

- Walczył w kampanii wrześniowej, trafił w ręce sowietów i cudem udało mu się przeżyć - wskazywał.

shutterstock jan karski pomnik 1200.jpg
"Przypominał o tym, że najważniejsza jest prawda". Ewa Junczyk-Ziomecka o Janie Karskim

"Dobijał się do drzwi największych"

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Jan Karski co najmniej dwa razy był we warszawskim getcie. - Widział trupy na ulicach. Wszystko opisał w swoich raportach - mówił.

- Dobijał się do drzwi największych na świecie i mówił o tym, co dzieje się na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców i Sowietów. Opowiadał o potwornych mordach na Żydach - opowiadał Piotr Dmitrowicz.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk)
Data emisji: 12.07.2020
Godzina emisji: 14.09

ks

Zobacz także

Zobacz także