"Próba zawłaszczania kolejnych prerogatyw". Waszczykowski o praworządności w rezolucji PE
- Praworządność nigdzie nie jest zdefiniowana, nie jest prawem europejskim i jest to tylko wzmianka. Te kwestie są pozostawione państwom członkowskim. Jest to próba zawłaszczania kolejnych prerogatyw przez instytucje europejskie i o tym trzeba przypominać - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS.
2020-07-25, 16:18
Gość Polskiego Radia 24 ocenił efekty negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej. - Jestem umiarkowanym optymistą. Za porozumieniem wywalczonym w Radzie Europejskiej stoi silna presja Francji i Niemiec. Dzisiaj mamy także prezydencje Niemiec i mam nadzieję, że to silni gracze, którym zależy na stabilności i na odbudowie Europy. Gospodarka niemiecka żyje z eksportu, a eksport może odbywać się tylko w silnej gospodarce - ocenił Witold Waszczykowski.
Powiązany Artykuł
Macierewicz o rezolucji PE: przyjęcie budżetu UE uwarunkowane jest ideologicznymi motywami
"Mechanizm piętnujący"
Zwrócił on także uwagę na powiązanie kwestii praworządności z przyznawaniem środków unijnych. - Jestem natomiast pełen obaw, co do pogłębionego sygnału, aby tworzyć mechanizm kontroli praworządności. Jeśli dotyczyłby tylko technicznych warunków wydatkowania pieniędzy i miałby on charakter powszechny i byłby tworzony dla wszystkich państw, jesteśmy gotowi go poprzeć. Obawiam się jednak, że będzie tam wiele uznaniowości i próba stworzenia mechanizmu, który będzie piętnował państwa wyłamujące się poza lewicowo-liberalny dyskurs - przyznał.
Posłuchaj
- Praworządność nigdzie nie jest zdefiniowana, nie jest prawem europejskim i jest to tylko wzmianka. Te kwestie są pozostawione państwom członkowskim. Jest to próba zawłaszczania kolejnych prerogatyw przez instytucje europejskie i o tym trzeba przypominać i to trzeba powtarzać - dodał.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Diabeł tkwi w szczegółach". Dr Bonikowska o negocjacjach ws. budżetu UE
- Cywiński: obrona polskich interesów nie polega na uśmiechaniu się do siebie
- PE nie akceptuje ustaleń szczytu UE. Krasnodębski: to próba wywarcia nacisku
Rozmówca wskazał w tym miejscu na negatywną rolę części mediów w tym zakresie. - Od wielu tygodni widzimy olbrzymią zaciekłość mediów. Powinny pokazywać one całą głębię sporu, ale część z nich działa jak aktywiści polityczni i część dziennikarzy otwarcie uczestniczy w demonstracjach - podkreślił.
W audycji również o aresztowaniu Sławomira Nowaka i powstaniu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Witold Waszczykowski (PiS)
Data emisji: 25.07.2020
Godzina emisji: 15.33
PR24/pkr
REKLAMA