"Sytuacja w kraju jest napięta". Prof. Jelonek o tragicznym wybuchu w Bejrucie

- Kiedy coś dzieje się w Libanie, mają oni tendencję do oskarżania swoich dwóch sąsiadów, Syrii i Izraela o wszystko złe. Ostatnie wydarzenia gospodarcze, w tym bankructwo gospodarki, doprowadziło do sytuacji bardzo poważnego stanu kryzysu, który trwa od ubiegłego roku - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Adam Jelonek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UW.

2020-08-09, 10:37

"Sytuacja w kraju jest napięta". Prof. Jelonek o tragicznym wybuchu w Bejrucie

Tematem rozmowy była sytuacja w Libanie po tragicznym wybuchu w porcie w Bejrucie. - Trudno spodziewać się szczególnych zmian politycznych. W Libanie od czasów powstania tego państwa panuje nieustanny konflikt. Ostatnie lata wydają się być jednak dość spokojne, niemniej sytuacja jest napięta - stwierdził prof. Adam Jelonek.

Powiązany Artykuł

bejrut przed parlamentem mid-epa08592091 1200.jpg
Policja strzelała do tłumu w Bejrucie. Wojsko odbiło budynek ministerstwa, "kwaterę główną rewolucji"

Zbankrutowane struktury

Jego zdaniem "w Libanie każdy konflikt zewnętrzny znajduje swoje odzwierciedlenie międzynarodowe. Kiedy coś dzieje się w Libanie, mają oni tendencję do oskarżania swoich dwóch sąsiadów, Syrii i Izraela o wszystko złe. Ostatnie wydarzenia gospodarcze, bankructwo gospodarki doprowadziło do sytuacji bardzo poważnego stanu kryzysu, który trwa od ubiegłego roku". 

Posłuchaj

Prof. Adam Jelonek o sytuacji polityczno-gospodarczej w Libanie (Temat Dnia/Gość PR24) 22:57
+
Dodaj do playlisty

- Liban to kraj podzielony na liczne grupy narodowościowe i religijne. Połowę Libanu stanowią muzułmanie, a połowę chrześcijanie. Wydarzenie gospodarcze chyba po raz pierwszy łączą te dwie grupy. To, co wydarzyło się w porcie w Libanie, odzwierciedla poniekąd stan struktur państwowych. Władza centralna jest bardzo słaba i podzielona pomiędzy poszczególne grupy religijne. Nie do końca sprawuję władzę nad własnym terytorium i portem w Bejrucie - wyjaśnił.

REKLAMA

Czytaj także:

- Pojawiają się głosy, że do wybuchu doprowadził Hezbollah, który jest mimo wszystko traktowany również jako organizacja pomocna obywatelom. Wśród polskich komentatorów pojawiły się również tezy, że ta składowana saletra amonowa miała szczególny charakter wojskowy, ale jest ona stosowana jako nawóz. Hezbollah jest wyposażony w najnowsze środki wojskowe, dlatego mało prawdopodobne wydaje się używanie saletry amonowej - podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

***

REKLAMA

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: prof. Adam Jelonek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UW)

Data emisji: 09.08.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 10.05

Polskie Radio 24/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej