100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Cud nad Wisłą spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków

2020-08-15, 16:17

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Cud nad Wisłą spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków
Uroczystości przed krzyżem ks. Ignacego Skorupki w Ossowie w ramach obchodów święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy bitwy warszawskiej. Foto: PAP/Marcin Obara

100 lat temu miała miejsce przełomowa kampania wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska (13-25 sierpnia 1920 r.) była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. 

Dla ówczesnej – odradzającej się po latach niewoli – Polski był to moment szczególny. W godzinie próby cały naród stanął do walki, by bronić z trudem wywalczonej wolności. Zwycięstwo, nazywane Cudem nad Wisłą, stało się spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków.

Dla katolików bitwa z 1920 r. nie byłaby wygrana, gdyby nie gorąca modlitwa setek tysięcy Polaków, postawa ks. Skorupki i cudowna interwencja Matki Bożej łamiącej strzały, której postać na niebie upamiętnił na obrazie Jerzy Kossak.

Do dziś zachowały się relacje świadków, którzy widzieli 15 sierpnia 1920 r. taką postać na niebie. Jeńcy-Rosjanie otwarcie przyznawali, że ukazanie się Bogurodzicy było przyczyną ucieczki z pola walki. "Was się nie boimy, ale z Nią walczyć nie będziemy!" - mówili.

W ramach obchodów 100. rocznicy "Cudu Nad Wisłą" powstanie pomnik Matki Bożej Łaskawej jako wotum wdzięczności za Jej zjawienie się i pomoc w obronie Warszawy w 1920 roku. Pomnik stanie przy sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie, w miejscu walk i jednocześnie w miejscu wyjątkowo widocznym dla wielu podróżnych z trasy S8. Teraz będzie widoczny na niebie na stałe. O jego powstaniu mówią członkowie męskich grup modlitewnych.

Posłuchaj

undefined 21:51
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu.

Przygotowała: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 15.08.2020

Godzina emisji: 15.33



Polecane

Wróć do strony głównej