Bogdan Pęk: Westerplatte to symbol całego narodu, jego zawłaszczanie jest próbą fałszowania prawdy

2020-09-01, 10:51

Bogdan Pęk: Westerplatte to symbol całego narodu, jego zawłaszczanie jest próbą fałszowania prawdy
Przelot samolotów podczas uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Foto: PAP/Adam Warżawa

- Uroczystości na Westerplatte organizowane przez władze Gdańska zawsze były mętne. Dlatego specustawa pozwalająca państwu polskiemu przejąć ten obszar i organizować dumne oraz wspaniałe uroczystości przypominające, czym była napaść niemiecka, to działanie słuszne i konieczne - powiedział Bogdan Pęk, były senator i europoseł.

Z udziałem władz państwowych odbyły się na Westerplatte uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po raz pierwszy organizatorem wydarzenia było Wojsko Polskie. Dotychczas odpowiadał za to samorząd Gdańska, któremu nie spodobała się ta zmiana.

Powiązany Artykuł

pap_20190924_0WW_ekshumacje na Westerplatte_1200x660.jpg
Znamy tożsamość pięciu obrońców Westerplatte. Szczątki żołnierzy odnaleziono rok temu

"Symbol bohaterskiej obrony polskiego narodu"

W opinii Bogdana Pęka, "zawłaszczanie przez Gdańsk terenu Westerplatte, który jest symboliczny dla całego narodu polskiego, to próba zafałszowania prawdy".

Posłuchaj

Bogdan Pęk o uroczystościach na Westerplatte oraz stosunku władz Gdańska do tego terenu ("Temat dnia/GośćPR24") 25:15
+
Dodaj do playlisty

- Gdańsk powinien być szczególnie wyczulony na prawdę historyczną, bo przecież przed wojną była tam potężna większość niemiecka, która zapisała się fatalną kartą w stosunku do państwa polskiego. Westerplatte jest symbolem bohaterskiej obrony naszego narodu przed inwazją niemiecką, napadem, rabunkiem, zniewoleniami i morderstwami. Pamiętajmy, że przez lata, gospodarując na tym szczególnym terenie, władze miasta doprowadziły znajdujące się tam obiekty do ruiny - podkreślił.

Pęk: zawsze były mętne

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak.jpg
"Dopiero teraz możemy przywrócić powagę tego miejsca". Szef MON o Westerplatte

Zdaniem rozmówcy Michała Rachonia, uroczystości organizowane przez władze Gdańska, które miały przypominać o prawdzie związanej z wybuchem II wojny światowej "zawsze były mętne". - Specustawa pozwalająca państwu polskiemu przejąć obszar Westerplatte i organizować dumne oraz wspaniałe uroczystości przypominające, czym była napaść niemiecka, była działaniem słusznym i koniecznym - ocenił były senator.

"To rzecz nie do przyjęcia"

Zwrócił również uwagę na to, że część samorządów, w tym Gdańsk, próbuje "wybić się na suwerenność i uzyskać większe kompetencje".

- Sami przecież o tym mówią. Jednak suwerenne państwo polskie nie może pozwolić sobie, by rozbić się na landy czy samorządy nawet największych miast, które by prowadziły własną politykę, w tym zagraniczną lub historyczną. To rzecz nie do przyjęcia - zaznaczył Pęk.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Bogdan Pęk, były senator i eurodeputowany
Data emisji: 01.09.2020
Godzina emisji: 09.34

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej