"Potrzebne jest zracjonalizowanie procesów decyzyjnych". Prof. Paruch o rekonstrukcji rządu
- Na pewno konieczna będzie formuła koordynacji pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Zbigniewem Ziobro i Jarosławem Gowinem. Pytanie otwartym pozostaje, czy w związku z tym Jarosław Gowin wróci do rządu - mówił w Polskim Radiu 24 politolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Waldemar Paruch.
2020-09-14, 12:59
W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" Jarosław Kaczyński, pytany o powrót Jarosława Gowina do rządu, mówi, że powrót Jarosława Gowina do rządu byłby pożyteczny, bo "zamknąłby pewien niedobry etap". "Z drugiej strony dla ludzi mniej wyrobionych politycznie byłoby to trudne do przyjęcia. W naszym klubie reakcje na to byłyby złe. (...) W oczach wielu w maju przekroczył granicę, której nikt nie powinien przekraczać" - powiedział lider PiS.
Powiązany Artykuł
"Zjednoczony naród jest nie do przewrócenia". Jarosław Sachajko o koalicji ze Zjednoczoną Prawicą
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 prezes PiS przedstawił bardzo dobry opis sytuacji. - Jarosław Kaczyński ma doskonałe wyczucie nastrojów społecznych. Obecnie potrzebne jest zracjonalizowanie procesów decyzyjnych. Po to ma być też rekonstrukcja rządu. Na pewno konieczna będzie formuła koordynacji działań pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Zbigniewem Ziobro i Jarosławem Gowinem. Pytanie otwartym pozostaje, czy w związku z tym Jarosław Gowin wróci do rządu - powiedział prof. Waldemar Paruch.
Sztuka kompromisów
Politolog podkreślił, że prezes PiS mówił o dużym niezadowoleniu w klubie PiS, które zapanowało po sporach wokół wyborów majowych. - Nierozstrzygnięta pozostaje kwestia, która ze strategii była wtedy lepsza. Na pewno pozostanie to zadrą. Jednak w polityce bardzo często przechodzi się nad takim kwestiami do porządku dziennego. Polityka to sztuka zawierania kompromisów - mówił prof. Paruch.
Koalicja z PSL
W wywiadzie dla "Sieci" Jarosław Kaczyński mówił, że były prowadzone rozmowy na temat zawarcia koalicji rządowej z PSL. - Prezes PiS wskazał również na opór liderów PSL co do współpracy z jego partią. Stoi to w kontraście do polityków na poziomie powiatowo-gminnym. Na tym poziomie potrzeba współpracy PiS-PSL jest bardzo mocno odczuwalna - zauważył ekspert.
REKLAMA
Zadania
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość, dążąc do władzy, zawsze przedstawiało określony program. - Jarosław Kaczyński traktuje obietnice wyborcze jako formę kontraktu społecznego z wyborcami. To nie jest tylko socjotechniczna propaganda - tłumaczył. Jego zdaniem w partii rządzącej istnieje pełna świadomość tego, że PiS ma ok. 1,5 roku na spokojne wdrażanie zmian. - Kolejne 1,5 roku będą trwały przygotowywania do kolejnej rundy wyborczej, samorządowej, parlamentarnej i wreszcie prezydenckiej. Generalnym problemem pozostaje hierarchizacja zmian. Wiadomo, że nie może ich być zbyt wiele. Muszą być dogłębne, porządkować życie społeczne i ład gospodarczy. Najważniejszym wyzwaniem będzie jednak ład instytucjonalny. Prawica potrzebuje zmiany i stabilizacji instytucji w życiu publicznym. Obecny ład instytucjonalny jest kontrfaktyczny w odniesieniu do celów, jakie stawia sobie partia - tłumaczył prof. Waldemar Paruch.
Posłuchaj
Jego zdaniem jednym z najważniejszych zdań nowego rządu Zjednoczonej Prawy będzie domknięcie reformy wymiaru sprawiedliwości, która jeszcze nie przełożyła się na działalność sądów. Będą też zmiany w edukacji. Chodzi o skoordynowanie podstawowego i średniego stopnia nauczania ze szkolnictwem wyższym. Są też kwestie związane z energetyką i wielkimi inwestycjami, by gospodarka mogła osiągnąć poziom wzrostu w granicach ok. 4 proc. rocznie.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: prof. Waldemar Paruch, politolog
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 7.49
Polecane
REKLAMA