Elżbieta Królikowski-Avis przypominała, że Zjazd Formacji Niepodległościowej skupia działaczy wielu organizacji, które miały w swoim programie wolność i niezależność Polski, ale nie reformowanie komunizmu.
Pierwszy zjazd NSZZ "Solidarność"
- To zrzeszenie niemal wszystkich byłych organizacji niepodległościowych działających od końca lat 50. Od Demokratów Karola Głogowskiego z końca lat 50., poprzez Konfederację Polski Niepodległej czy Ruch Młodej Polski, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Grudzień 70, Stowarzyszenie Kobiet Internowanych, Więzionych Represjonowanych i samą Solidarność, która jako największa organizacja miała w swoich szeregach reprezentantów poprzednich struktur - mówiła.
Posłuchaj
22:50 PR24_MPLS 2020_09_16-13-34-34.mp3 16.09.2020 Elżbieta Królikowski-Avis (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czwartkowy zjazd zainauguruje msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji zamordowanych, zmarłych oraz żyjących działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.
Następnie, przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, będzie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy w hołdzie śp. Wojciechowi Ziembińskiemu, orędownikowi powstania w centrum Warszawy słynnego pomnika-wagonu z krzyżami, symbolizującego konsekwencje radzieckiej agresji na Polskę. Podczas uroczystości Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk zabierze głos i uhonoruje medalami "Pro Bono Poloniae: i "Pro Patria" zasłużonych działaczy opozycji w PRL, po czym nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, zarówno przed nowo odsłoniętą tablicą, jak i Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie – w związku z przypadającą w tym dniu 81. rocznicą agresji ZSRR na Polskę.
Ostatnim punktem Zjazdu będzie spotkanie działaczy nurtu niepodległościowego połączone z konferencją naukową, które odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty.
Uroczystości organizowane w ramach Zjazdu będą dowodem wdzięczności oraz wyrazem szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu. Mają one przypominać również o ich poświęceniu w walce o niepodległość z reżimem komunistycznym, będącym bezcennym świadectwem umiłowania wolności i Ojczyzny.
Więcej w zapisie audycji oraz na stronie kombatanci.gov.pl
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Elżbieta Królikowski-Avis
Data emisji: 16.09.2020
Godzina emisji: 13.33
PR24/ka