more_horiz

"O wolność i niezależność Polski". Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 15:15
W czwartek, 17 września br., Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Fundacją Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych oraz Instytutem Pamięci Narodowej organizują w Warszawie Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej. O wydarzeniu mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowski-Avis.
Demonstracja w Warszawie, maj 1982
Demonstracja w Warszawie, maj 1982Foto: Wojtek Laski/East News

Elżbieta Królikowski-Avis przypominała, że Zjazd Formacji Niepodległościowej skupia działaczy wielu organizacji, które miały w swoim programie wolność i niezależność Polski, ale nie reformowanie komunizmu.

I-zjazd-NSZZ_PAP_663.jpg
Pierwszy zjazd NSZZ "Solidarność"

- To zrzeszenie niemal wszystkich byłych organizacji niepodległościowych działających od końca lat 50. Od Demokratów Karola Głogowskiego z końca lat 50., poprzez Konfederację Polski Niepodległej czy Ruch Młodej Polski, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Grudzień 70, Stowarzyszenie Kobiet Internowanych, Więzionych Represjonowanych i samą Solidarność, która jako największa organizacja miała w swoich szeregach reprezentantów poprzednich struktur - mówiła.

Posłuchaj

22:50 PR24_MPLS 2020_09_16-13-34-34.mp3 16.09.2020 Elżbieta Królikowski-Avis (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czwartkowy zjazd zainauguruje msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji zamordowanych, zmarłych oraz żyjących działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.

Następnie, przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, będzie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy w hołdzie śp. Wojciechowi  Ziembińskiemu, orędownikowi powstania w centrum Warszawy słynnego pomnika-wagonu z krzyżami, symbolizującego konsekwencje radzieckiej agresji na Polskę. Podczas uroczystości Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk zabierze głos i uhonoruje medalami "Pro Bono Poloniae: i "Pro Patria" zasłużonych działaczy opozycji w PRL, po czym nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, zarówno przed nowo odsłoniętą tablicą, jak i Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie – w związku z przypadającą w tym dniu 81. rocznicą agresji ZSRR na Polskę.

Ostatnim punktem Zjazdu będzie spotkanie działaczy nurtu niepodległościowego połączone z konferencją naukową, które odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty.

Uroczystości organizowane w ramach Zjazdu będą dowodem wdzięczności oraz wyrazem szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu. Mają one przypominać również o ich poświęceniu w walce o niepodległość z reżimem komunistycznym, będącym bezcennym świadectwem umiłowania wolności i Ojczyzny.

Więcej w zapisie audycji oraz na stronie kombatanci.gov.pl

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Elżbieta Królikowski-Avis 

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 13.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem