X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rzecznik Lasów Państwowych: pandemia uświadomiła nam, jak bardzo potrzebujemy kontaktu z naturą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 20:16
Spacery w lesie mają zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, pomagają też leczyć depresję  – tak twierdzą naukowcy. O tym rozmawiały w Polskim Radiu 24 Anna Malinowska - rzecznik Lasów Państwowych i Anna Morawska, dziennikarka i psycholog.
Audio
  • Goście Polskiego Radia 24: Anna Malinowska rzecznik Lasów Państwowych, Anna Morawska, dziennikarka i psycholog
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

shutterstock smutek depresja izolacja malarstwo 1200.jpg
Oblicza depresji. "Temat przemilczany i wstydliwy"

- Czas pandemii, wiosennego lockdownu, spowodował, że ludzie częściej zaczęli przychodzić do lasu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.

Posłuchaj
21:36 _PR24_AAC 2020_10_18-10-06-46_LASY.mp3 Goście Polskiego Radia 24: Anna Malinowska rzecznik Lasów Państwowych, Anna Morawska, dziennikarka i psycholog

- Lasy są otwarte, można z tych lasów skorzystać – dodała. Zaznaczyła, że z obserwacji leśników wynika, że w lasach pojawiły się osoby "początkujące", które wcześniej tam się nie pojawiały.

Jak dodała, pandemia obnażyła naszą tęsknotę za powrotem do natury i pozwoliła sobie uświadomić, jak bardzo kontaktu z naturą potrzebujemy, by zachować zdrowie.

Rzecznik zaznaczyła, że lasów w Polsce jest dużo, niemal z każdego miejsca w Polsce można dotrzeć do nich w godzinę. Przypomniała, że należy się odpowiednio przygotować do takiej wycieczki: założyć m.in. ubrania z długim rękawem, nawet w lecie.

Zdrowie i natura

Anna Morawska, dziennikarka i psycholog, powiedziała, że z najnowszych badań wynika, że częste pobyty w lesie zmniejszają m.in. ryzyko zachorowania na depresję. - Podczas spacerów w lesie można świetnie się dotlenić, zadbać o zdrowie (…) Podczas ruchu wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia - mówiła. Lasy, jak dodała, to także oczywiście zieleń, kojące dźwięki i zapachy - podkreślała.

- Kontakt z przyrodą jest też istotnym sposobem leczenia depresji - tłumaczyła też Anna Morawska, zaznaczając, że w tym zakresie przeprowadzono odpowiednie badania, potwierdzające taki dobroczynny wpływ m.in. regularnych leśnych spacerów. Mówiła, że w Japonii wizyty w lesie, tzw. kąpiele leśne, są zalecane w miejscowym systemie zdrowotnym - dodała.

W audycji była również mowa o projekcie "Twarze depresji".

Zachęcamy do wysłuchania zapisu audycji

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący:  Michał Walczyk

Gość: Anna Malinowska rzecznik Lasów Państwowych, Anna Morawska, dziennikarka i psycholog.

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 10.06

PR24/in./agk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie lasy ze wsparciem funduszy unijnych. Ochrona środowiska i walka z pożarami

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 08:25
Październikowy Dzień Drzewa stał się dobrą okazją do przypomnienia wybranych proekologicznych działań dofinansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przypomina, jak unijne fundusze wspierają polskie lasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rząd musi wyważać hierarchię skutków społecznych". Publicysta o walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:34
- Zdrowie i życie są najważniejsze, a z drugiej strony nikogo nie będzie stać na taki lockdown, jaki mieliśmy wiosną - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miłość źródłem motywacji i siły". Prof. Michalski o relacjach rodzinnych w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 10:24
- Podstawową relacją w rodzinie jest miłość, która jest źródłem motywacji i siły - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Michalski, antropolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń